AMERİKA VİZE İŞLEMLERİ

Amerika seyahati gerçekleştirecek, tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları seyahatleri öncesinde Pasaport kategorisi farketmeksizin Amerika vize işlemlerine başlamaları gerekir. Amerika seyahatinde bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Amerika Vizesi alarak seyahat etmeleri zorunludur.Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus Pasaport (Bordo), Türkiye Cumhuriyeti Hususi Pasaport (Yeşil), Türkiye Cumhuriyeti Hizmet Pasaportu (Gri) ve Türkiye Cumhuriyeti Diplomatik Pasaport (Siyah) sahibi tüm kişiler A.B.D’yi ziyaret edecek T.C. vatandaşlarının ya da Türkiye’de uzun süreli ikamet izni (oturum izni) sahibi yabancıların, Amerika vizesi işlemleri için Ankara Amerika Büyükelçiliği veya İstanbul Amerika Başkonsolosluğuna vize müracaatında bulunmaları gerekmektedir. Amerika vize başvuru sahibinin seyahat planlarının aksamaması için Amerika vize işlemlerine başlamak için ideal tarih, Amerika’ya muhtemel seyahat tarihinden en az 6-8 hafta öncedir.

Amerika vize işlemlerine başlayacak kişiler “Amerika Göçmen Olmayan Vize” statüsünde başvuru yapmalıdırlar. Amerika Konsolosluğu Göçmen olmayan Amerika vizeleri ile başvuru sahibine Amerika’da, ziyaret, eğitim veya çalışma amacıyla geçici kalma hakkı tanır. Amerika vize kategorisi başvuru sahibinin seyahat amacına göre: Diplomatik ve Resmi Vize, Turizm Vizesi, İş Amaçlı Vize, Transit Geçiş Vizesi, Öğrenci ve Değişim Programı Vizesi, Geçici Çalışma Vizesi olarak farklılık gösterebilmektedir. Ancak bütün göçmen olmayan vize başvuru sahipleri (yaş kategorisi ne olursa olsun) DS-160 Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formunu doldurmakla yükümlüdür.

AMERİKA VİZE KATEGORİLERİ;

TURİSTİK, TİCARİ VE TRANSİT AMERİKA VİZESİ

 • B-1/B-2 Turistik veya Ticari Amaçlı Ziyaret Vizesi : Tatil amaçlı veya aile ziyaretinde bulunmak, mesleki toplantı, kısa süreli dil okulu, çocuklar için yaz kampı ve konferanslara katılmak amacıyla Amerika’ya gitmek isteyen kişilerin başvuru yapması gereken, göçmen olmayan vize türüdür.
 • B-1 Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vizesi : Mesleki toplantı, fuar ve konferanslara katılmak amacıyla Amerika’ya gitmek isteyen kişilerin başvuru yapması gereken, göçmen olmayan vize türüdür.
 • B-1 Ev Hizmetleri Ziyaretçi Vizesi
 • B-2 Tedavi Amaçlı Ziyaretçi Vizesi : Tıbbi tedavi amacıyla Amerika’ya gitmek isteyen kişilerin başvuru yapması gereken, göçmen olmayan vize türüdür.
 • C Transit Vizesi : Uçak veya Gemiye katılmak için Amerika’ya gelen mürettebat üyesi, Amerika dışında iki Ülke arasında seyahatin bir parçası olarak Amerika’ya bağlantılı seyahat edenler için başvuru yapması gereken göçmen olmayan vize türüdür.
 • D, C-1/D Mürettebat Vizesi : Gemilerde ya da Amerika’da ki Uluslararası hava yollarında çalışan kişilere yönelik göçmen olmayan vize türüdür.
 • E-1/E-2 Yatırımcı Vizesi : Ticari Anlaşmalı Tüccar veya Yatırımcı Vizesi, Amerika ile ticaret ve sefer anlaşması olan bir ülkenin vatandaşı olan ve temel olarak Amerika ile anlaşma yaptığı ülke arasında hizmet veya teknoloji ticareti de dahil olmak üzere önemli bir ticaret yapmak ya da yatırım yaptığı bir kuruluşun faaliyetlerini geliştirmek, yönetmek veya önemli miktarda sermaye yatırımı yapmak için Amerika’ya gitmek isteyen kişilerin başvuru yapması gereken göçmen olmayan vize türüdür.
 • E-3 Avustralya Özel İşçi Vizesi : Uzmanlık gerektiren bir işte geçici olarak çalışmak için Amerika’ya giden Avustralya vatandaşları için geçerli bir göçmen olmayan vize türüdür.
 • I Basın Mensubu Vizesi : Muhabir, film ekipleri, editörler ve benzeri meslekler gibi, mesleklerini yapmak için Amerika’ya gelen “yabancı medya temsilcilerine” yönelik göçmen olmayan vize türüdür.

 

AMERİKA ÖĞRENCİ VE DEĞİŞİM PROGRAMI VİZESİ

 • F-1/F-2 Öğrenci Vizeleri : Amerika’da Akademik eğitim veya uzun süreli dil eğitim almayı amaçlayan öğrencilere yönelik göçmen olmayan vize türüdür.
 • J-1/J-2 Değişim Programı Vizeleri : Amerika’daki değişim programlarına katılımları onaylanan kişilere yönelik göçmen olmayan vize türüdür.
 • M-1/M-2 Mesleki Eğitim Vizeleri : Amerika’da Mesleki veya Akademik olmayan eğitim veya dil eğitimi almak için Amerika’ya gidecek kişilere yönelik göçmen olmayan vize türüdür.

AMERİKA KISA SÜRELİ ÇALIŞMA VİZESİ

 • H1-B/ H2-A/ H2-B/ H3 Geçici Çalışma Vizeleri
 • L Şirket İçi Transfer Vizeleri
 • O Olağanüstü Yetenek ve Başarıya Sahip Bireyler
 • P Atletler, Eğlence Grupları ve Oyuncular

Diğer Vizeler;

 • K Nişanlı Vizesi
 • Q1 Uluslararası Kültürel Değişim Programı
 • R Din Görevlileri
 • T İnsan Ticareti Mağduru Vizesi
 • U Suç Faaliyeti Mağduru Vizesi
 • TN/TD NAFTA Vizeleri
 • Diplomatik ve Resmi Vizeler

AMERİKA DS-160 FORMU

Göçmen olmayan Amerika vizesi için Amerika Konsolosluğu’na veya Büyükelçiliği’ne başvuru yapan tüm başvuru sahiplerinin, Amerika DS-160 Başvuru Formu’nu eksiksiz ve doğru bir şekilde İngilizce olarak doldurması ve vize randevusundan en geç 3 iş günü öncesi internet üzerinden online form doldurma işleminin bitmiş olması gerekmektedir. Bu uyum koşullarını tamamlayamamış kişilerin, Amerika Konsolosluğu/Büyükelçiliği’ne vize başvuruları kabul edilmemektedir. Amerika vize başvuru sahipleri, bu ve benzeri durumlar karşısında başvuru işlemleri için yeni bir randevu almaları gerekecektir. Formu doldurmak için bu adresi kullanabilirsiniz.

Amerika DS-160 Formu’nun doldurulması sırasında, dijital fotoğraf yüklenmesi de gerekmektedir. Amerika vize başvuru işlemleri için kullanılacak fotoğrafların boyut ve içerik bakımından belli kriterlere sahip olması gerekmektedir. Amerika Konsolosluğu tarafından belirlenmiş kriterlere uygunluk göstermeyen fotoğrafların Konsolosluk vize sistemine yüklenmesi, vize başvuru işlem süresinin uzamasına sebep olacaktır. Amerika vizesi için kullanılacak fotoğrafın, başvuru sahibinin son güncel halini görüntülemesi adına son 6 ay içinde çekilmiş olması gerekir. Eğer daha önceki vizelerde kullanılmış ise; yeni bir fotoğraf yüklenmesi zorunludur.

Başvuru formunun doldurulması sırasında, formun bir kopyasının sabit diske kaydedilmesi ve formun doldurulmasının her aşamasında kaydetme işleminin tekrarlanması çok önemlidir. Formun doldurulması sırasında 20 dakikadan fazla işlem durdurulursa, oturum kendini kapatacaktır. Bütün bilgiler silinmiş olacaktır.

Amerika vizesi için Formun doğru, net ve açık yanıtlarla doldurulmaması, vize türünün seçilmemesi ve bazı soruların boş ve uygulanamaz şekilde doldurulması; Amerika Konsolosluğu yetkililerinin vize görüşmesi esnasında başvuruyu reddetmesine sebep olmaktadır.

Amerika Konsolosluğu’na vize müracaatı yapacak kişilerin, DS-160 formunu doldurmalarının ardından formu sistem üzerinden Konsolosluğa göndermeleri, başvurunun yapıldığı anlamını taşır.

ÖNEMLİ NOT: DS-160 formu üzerinde herhangi bir değişiklik, yalnızca formun elektronik olarak imzalanmadan ve Konsolosluğa gönderilmesinden önce yapılabilmektedir. “imzala” ve “gönder” seçeneğine tıklanmadan önce girilen tüm bilgilerin doğru olduğundan emin olun.

DS-160 formunun en son aşamasında yer alan “Sign Application” (Formu İmzalayın) butonuna basarak elektronik imza atılır. İmzalanmaması durumunda, başvuru sonuçlandırılmamış sayılmaktadır.

AMERİKA DS-160 FORMU FOTOĞRAF ÖZELLİKLERİ

 • Başvuru sahibi son 6 ay içinde çekilmiş tüm yüzü kaplayan bir fotoğraf getirmelidir. Tüm yüzü kaplayan fotoğraf direkt kameraya bakar şekilde çekilmiş olmalıdır.
 • Yüz, fotoğrafın yaklaşık yüzde 50’sini kapsamalıdır.
 • Fotoğrafın arka fonu beyaz renkte olmalıdır.
 • Fotoğrafın boyutları 50 mm x 50 mm olmalıdır ve baş fotoğrafın ortasında yer almalıdır. Saçın üst kısmından çenenin alt kısmına kadar olan baş mesafesi/uzunluğu 25 mm – 35 mm olmalıdır. Göz seviyesi de  fotoğrafın alt hizasından itibaren 28 mm – 35 mm olmalıdır.
 • Fotoğraf başvuran kişiyi açık şekilde tanımlamalıdır.
 • Fotoğrafta gözlük takılmamalıdır.
 • Başvuru sahipleri düzgün giyinmiş olmalı ve şapka ve benzeri aksesuarlar takmamalıdır. Üniforma ya da başvuru sahibinin saçını veya başka özelliklerini kapayacak eşarp, baş örtüsü giyilmemelidir.  Eğer başvuru sahibi baş örtüsü giymek zorunda ise, fotoğrafta iki kulak ve alın açıkça görünmelidir.
 • Fotoğraf çerçevesiz basılmalıdır.
 • Arka fonu desenli veya koyu renkli fotoğraflar kabul edilmez.
 • Hızlı çekim fotoğraflar ya da dijital kalite fotoğraflar kabul edilmemektedir. Fotoğraflar, standart muamele gerektiren film kullanılarak, standart tek lens refleks tipi fotoğraf makinası ile çekilmelidir.

 

AMERİKAN KONSOLOSLUĞUNDAN RANDEVU ALIMI

Vize müracaatı için Amerika Konsolosluğundan randevu alımı öncesinde mutlaka Amerika Konsolosluğu resmi internet sitesinde bulunan DS-160 Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formu’nun doldurulmasını istemektedir. Online bir form olan DS-160 Formu, Amerika Konsolosluğu’na vize işlem başvurusu yapabilmek için resmi web sitesi üzerinden doldurulması gerekecektir. Amerika DS-160 Formunun doğru ve eksiksiz olarak doldurulma işlemi sonlanmasının ardından barkodlu onay sayfasının çıktısının alınması gerekmektedir.

Amerika Konsolosluğu’na vize müracaat işlemlerinin ilk bölümünü tamamlayabilmek için vize başvuru sahiplerinin Konsolosluk resmi web adresindeki bilgiler doğrultusunda Amerika vize randevusu almaları gereklidir. Internet erişimine ulaşmanın mümkün olmadığı durumlarda hafta içi Pazartesi-Cuma arası Saat:07:00-19:00 arası, Vize Bilgi Servisi’ni arayarak, telefonla randevu alınabilmektedir.

Amerika Konsolosluğunun vize randevusu alınan web adresinin ziyaret edilmesi sırasında sayfanın sağ üst köşesinde bulunan “Hesap Oluştur” bölümüne girerek, başvuru sahibinin pasaport numarası, doğum tarihi ve uyruğu ile ilgili bilgilerle, kişiye özel hesap oluşturması istenmektedir. Amerika seyahat amacına uygun vize türü seçilerek, kimlik bilgileri bölümüne başvuru sahibinin nüfus cüzdan bilgileri girilir. Pasaportun teslim edilmesinin istendiği PTT şubesi seçilir. Amerika Vize başvuru ücretini ödeme şekli işaretlenerek, Amerika vize randevusu için tarih ve saat seçeneklerine ulaşılır. Başvuru sahibine uygun bir randevu tarihi onaylanması ile işlem tamamlanmış olur.

Önemli Not: Amerika Konsolosluğu yetkilileri ile vize mülakat randevusu için Amerika Konsolosluğuna/Büyükelçiliğine gelirken, seyahat sebebine uygun evrakların hazır bulunması zorunludur.

Başvuru sahipleri vize görüşmesi için geldiklerinde, barkodlu onay sayfasını da yanlarında getirmeyi unutmamalıdırlar.

AMERİKA KONSOLOSLUĞUNDA VİZE MÜLAKATI

Amerika Konsolosluğu vize randevu günü, başvuru sahibi ile Amerika vize mülakatını Türkçe ve İngilizce olarak yapmaktadır. Amerika Konsolosluğu yetkilileri, Amerika vize mülakatı öncesinde başvuru sahibinin parmak izini almaktadır. Amerika vize mülakatı sırasında parmak izinin alınması, DS-160 formundaki tüm sorulara doğru cevap verildiğini ve mülakat sırasında da doğruları söyleyeceğine dair verilen bir tasdik anlamı taşımaktadır.

Amerika vizesi işlemleri için başvuru sahiplerinin Amerika Konsolosluğu ve Büyükelçiliği’nin resmi tatillerini ve milli bayramlarını göz önünde bulundurmaları, seyahate dair doğabilecek vize gecikme riskini ortadan kaldıracaktır.

 

  Ücretsiz Detaylı Bilgi Alın