Ukrayna da Üniversite

Ukraynada Eğitim

Ukraynada Eğitim Öğrenciler

Ülkemiz öğrencileri için Ukrayna’da eğitim almak son yıllarda popülerliğini artırmıştır. Bunun en önemli sebebi YÖK’ten denklik alabilmeleridir. Benzer şekilde Ukrayna üniversiteleri, Avrupa Birliği üniversiteleriyle de eşit diploma seviyesine sahiptir. Türkiye’den sınavsız girişle öğrenci kabul eden Ukrayna üniversiteleri hayat koşulları açısından Türkiye ile benzerdir. Bu sebep ile Ukrayna’da eğitimi tercih eden öğrenciler zorluk yaşamadan adapte olmaktadırlar.

Ukraynada Üniversite Eğitimi – YÖK Denkliği

yok denkliği

A PLUS Yurtdışı Eğitim Ukrayna’da YÖK denkliği olan Üniversitelere kayıt yapmaktadır. Kayıt yaptığımız üniversiteler YÖK ten denklik alabilen Ukrayna Eğitim kurumlardır. YÖK’ün tanıdığı bu üniversitelerde eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamlamış öğrenciler, Türkiye’ye dönüp denklik belgelerini kolayca alabilirler.

Ukraynada eğitim almak isteyen öğrencilerin ilk dikkat etmesi gereken konu tanınırlık ve denklik işlemleridir. Bu konu hakkında detaylı bilgiyi YÖK ün sitesinden bulabilirsiniz.

Ukraynada Eğitim Sistemi ve Süreleri

Ukraynada Eğitim Üniversite

Yurtdışı eğitimlerini Ukrayna üniversitelerinde almak isteyen öğrenciler, lisans programlarının büyük çoğunluğunu 4 yıllık bir süreçte tamamlayabilirler. Bununla beraber bazı bölümlerde eğitim süreleri değişebilir. Örneğin, tıp eğitimi Ukrayna üniversitelerinde 6 yıl olarak belirlenmiştir.

Ukraynada Üniversite Kabül Şartları

Liseden mezun olmanız bir çok bölüm için yeterlidir. Bununla beraber bazı bölümler için özel şartlar talep edilebilir. Ukraynada eğitim almak isteyen öğrenci adaylarımızın danışmanları ile konuşarak gerekli şartları önceden bilmelerinde fayda olacaktır.

Ukraynada Eğitim Üniversite

Ukrayna’da Üniversite Okuma Seçenekleri

Ukrayna üniversitelerinde eğitimin dili Rusça ve İngilizce olarak belirlenmiştir. Ek olarak İngilizce  bölümler; eczacılık ve tıp benzeri gibi popüler programlardır. Hazırlık sınıfında ihtiyacı olan öğrenciler bir yıl İngilizce yada Rusça hazırlık okuyabilirler.

Ukraynada Eğitim Fiyatları

Öğrencilerimizin isteğine bağlı A Plus Yurtdışı Eğitim olarak bizler, başta Odessa olmak üzere, Kiev ve Kharkov’a yerleşimler yapabiliyoruz. Ukraynada eğitim ücretleri  1800 ile 4500 USD arasında değişmektedir. Okul ücretlerini eğitim alacağınız Üniversitenin şartlarına bağlı olarak dönem başı yada sene başında ödeyebilirsiniz.

Ukraynada Üniversite Başvuru Tarihleri

Ukraynada Eğitim Üniversite Öğrencileri

Ukrayna’da eğitim almak isteyen öğrencilerin başvurularının Temmuz ayında yapmalıdırlar. Temmuz ayında başvuru yapılma gereği, hazırlık sürecinin Eylül’de başlayacak olmasıdır. Temmuz ayında başvurularının herhangi bir sebepten ötürü yapamayanlar, 31 Aralık tarihine kadar ‘Geç Başvuru’ işlemlerini yapabilirler.

850 saatlik eğitim süresi, kayıtlarını Temmuz ayında yaptıran öğrenciler için normal şekilde ilerleyecektir. Kayıt işlemlerini geç yapanlar için eğitim hızlandırılmış olarak verilir. Bundan dolayı eğitim süresinin hem daha hızlı hem daha yoğun olduğunu söylemek mümkün. Hazırlık sınıfının normal başlangıcı genellikle Eylül ayının ortalarına denk gelir.

Ukrayna’da Yaşam Koşulları

Ukrayna eğitim almak isteyen öğrencilerin merak ettikleri öneli konuların başında yaşam koşulları gelir. Ukrayna’da yaşama koşulları, Türkiye’nin belirli bölgelerine göre oldukça ucuzdur. Öğrencinin yemek için harcayacağı ortalama ücret, 100 ile 170 USD olarak belirtilebilir.

Ukrayna’da Konaklama 

Ukraynada Eğitim Konaklama

Ukrayna’da üniversite hayatına başlamak isteyen öğrenciler, konaklama için ilk tercih devlet yurtlarını tercih ederler. Devlet yurtlarında kalacak olan bir öğrenci ortalama 50-150 USD arasında ödeme yapar.

Bu alanda banyo, tuvalet ve mutfak ortak şekilde kullanılır. Odalar 3-5 kişiliktir. Yurt şartlarının çok iyi olmaması nedeniyle, bizler öğrencilerimize farklı alternatif konaklama alanları tavsiye edebiliyoruz.

Kiralık Ev – Ukrayna Öğrenci Konaklama 

Ukrayna’da evlerin ortalamak kiralama ücretleri 300-500 USD arasında değişebilir. Evin üniversiteye olan yakınlığı, şehrin neresinde olduğu kiralarda farklılıklar olmasına neden olur.

Buzdolabı, TV, çamaşır makinesi ve benzeri ev eşyaları genellikle hazır şekilde ev içerisinde sunulurlar. Su, elektrik ve doğalgaz masraflarının az olması nedeniyle, kiralık evler tercih edilebilir. Birkaç kişilik öğrencinin bir araya gelerek ev tutması halinde, masrafların düşeceğini söyleyebiliriz.

Kiralık Oda – Ukrayna Öğrenci Konaklama

ukraynada eğitim konaklamaTürkiye’den Ukrayna üniversitelerinde okumak isteyen öğrenciler için bir diğer konaklama yeri kiralık odalardır. Öğrenciler, bu seçenekle bir ailenin yanına yerleşirler. Kiralık olarak alınan oda haricinde, mutfak, banyo ve tuvalet ortak kullanım yeri olarak kullanılabilir.

Oda kiralama, öğrenciler için uygun bir seçenek olduğundan, çoğunluğun tercihi olduğunu söylemek mümkün. Ailenin yanında kalma, yanlarına yerleşme ismiyle bilinen bu sistemde ortalama ödenen ücret 100 USD’dir.

Ukraynada Eğitim Hazırlık Süreci

Lisans programlarına katılım sağlamak isteyen öğrenciler, 9 ay 850 saat süren hazırlık eğitim sürecine girmek durumundadırlar. Hazırlık programlarının ve lisans eğitimlerinin ağırlıklı dili Rusça olduğu için bundan dolayı tercih edilen hazırlı dili Rusçadır.

Hazırlık olarak belirtilen bu eğitimi, öğrenci istediği okulda alabilir. Ukrayna Eğitim Bakanlığı tarafından desteklenen bu hazırlığın, nereden alındığının önemi neredeyse yoktur.

Alınan hazırlık eğitim sertifikasıyla istenilen Ukrayna üniversiteleri ile eğitime başlanabilir. Öğrenci, hazırlık programının başarılı şekilde bitirdikten sonra, eğitimini isterse Ukrayna veya Rusya’da alabilir.

Eğitim dilinin Rusça olarak verilmesinin nedeni;

– Öğrenciye Rusça dilini ve kültürünü kazandırmanın yanında, eğitimin bu yönde olmasıdır. Ayrıca Rusça dünyada en fazla konuşulan dillerden biridir.

Hazırlık Eğitim Dönemi – Ukrayna

Ukrayna halkının geneli Rusça dilinin konuştuğundan, lisans programlarında çoğunluk Rusça dilinden yana kullanılır. Rusça dilinin en sık kullanıldığı şehrin Odessa olduğunu belirtebiliriz. A Plus Yurtdışı Eğitim olarak öğrencilerimizi en fazla yerleştirdiğimiz bu şehrin avantajlarını kısaca şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Odessa Türkiye’ye en yakın Ukrayna şehridir. Türkiye ile arasındaki mesafe 815 kilometredir. Buda uçakla yaklaşık 1 saat 15 dakika içerisinde oraya varış yapabilme imkanı sunar. Bu şehre üç farklı hava şirketinin gitmesi de bilet fiyatları konusunda avantajlar sunar.
 • Odessa halkı Rusça dilini benimsediği için büyük çoğunluk bunu konuşur.
 • Ukrayna’nın güvenliği en çok gelişen şehridir.
 • Ülkemizdeki iklime benzer bir iklime sahiptir.
 • Toplam 21 üniversitenin bulunduğu bu şehrin üniversiteye giriş ücretleri diğerlerinkine göre daha uygun fiyatlıdır. Tıp ve Denizcilikte kaliteli eğitim sunulur.

Başvuru Aşamaları

Ukrayna’da Eğitim almak isteyen öğrencilerin dikkat etmesi gereken en önemli kısım evrak hazırlamadır.

Başvuru öncesi aşağıda ki evrakların hazırlanması önemlidir.

 • Lise Diplomanız
 • Lise Transkriptiniz
 • Sağlık Raporu
 • Nüfuz Cüzdan Örneği
 • Pasaport
 • 2 Fotoğraf

Evrak işlemlerini tamamladıktan sonra başvuru yapılacak Üniversiteler seçilip online olarak başvuru formları doldurulması gereklidir.

Bir çok okul online başvuru sonrasında evrakların orjinallerinin de postalanmasını talep etmektedir.

Göndermiş olduğunuz evraklar ile birlikte eğitim alacağınız okula kayıt işlemleriniz tarafımızdan yapılacaktır.

Kayıt işlemleri sonunda almış olduğunuz kayıt mektubunun örneği sizinle paylaşılacak ve vize işlemlerine başlanacaktır.

Ukrayna’da öğrenci vize işlemleri için okul kaydınız yapıldıktan sonra işlemler danışmanlarımız tarafından titizlikle yapılıp vizeniz basılmış olarak pasaportunuz size teslim edilecektir.

Vizeniz sonrasında havalimanı karşılaması için uçak bileti tarihleri danışmanlarımızca size iletilecektir.

Hava limanına giderken yanınızda bulunması gerekenler.

 • Pasaport
 • Okul kayıt formu
 • Konaklama detaylarının yazılı olduğu  form

Valizinizi hazırlarken ihtiyacınız olanları koymanız önemlidir. Ekstra eşya size ek bagaj ihtiyacı doğurup fazla ücret ödemenize sebep olabilir.

Yabancı Öğrenci Populasyonu

 • Çin
 • Hindistan
 • Rusya
 • Türkiye
 • Arabistan

En Çok Tercih Edilen Bölgeler

 • Odessa
 • Kiev
 • Harkov
 • Lviv

En Çok Tercih Edilen Programlar

 • TIP
 • Diş Hekimliği
 • Hukuk
 • Eczacılık
 • Mühendislik

UKRAYNA DA EĞİTİM MALİYETLERİ

ÜNİVERSİTE

TIP İNGİLİZCE

TIP RUSÇA

DİŞ HEKİMLİĞİ RUSÇA

ODESSA TIP FAKÜLTESİ

$4.370

$3.410

$3.980

Kharkiv Karazin Üniversitesi

$4.500

$4.000

Odessa Beşeri Bilimler Akademisi

$4.000

$3.850

$3.850

Kiev Tıp Üniversitesi

$3.500

$3.500

$3.800

Kiev Bogomolets Üniversitesi

$4.500

$4.700 (Eng)

Ukrayna da Üniversite düşünen öğrencilerimiz için alternatif eğitim alabileceği ülkeler ilgili ilgili olarak Yurtdışında Üniversite sayfamızı kontrol etmelerini öneririz.

KAMPANYALAR

Ukrayna Tıp Diş Hekimliği

Ukrayna Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Ukrayna dünya geneline göre Sağlık alanlarında öğrenci kabülü için en az prosedür uygulayan ülkelerden biridir. Tıp eğitimi 6 diş hekimliği ise 5 yıl sürmektedir. Eğitim dili Rusça ve İngilizce seçenekleri bulunmaktadır. Sahip olunan diploma Avrupa Birliği ülkelerinde denk sayılmaktadır. Tıp eğitimi için Odessa Devlet…

George Mason Üniversitesi

George Mason University (Mason), ABD’nin başkenti Washington DC’nin birkaç dakika dışında Virginia, Fairfax’ta bulunmaktadır. George Mason, 200’den fazla lisans, yüksek lisans ve doktora programına kayıtlı 33.000’den fazla öğrencisiyle Virginia’nın en büyük devlet araştırma üniversitesidir. ABD’nin 50 eyaletinden ve 120’den fazla ülkeden öğrencisiyle Mason, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en kozmopolit üniversitelerden biridir.…

Kanada Sertifika Programı

Kanada Sertifika Programları Kanada Sertifika Programları çalışmaya hazır olmak için ihtiyacınız olan becerileri sunar. Kanada’nın en iyi ve en büyük iki şehri olan Toronto ve Vancouver’da eğitim alın , iş deneyimi kazanın ve başarılı olun . Kanada Fırsatlar Ülkesi Kanada defalarca eğitim almak, çalışmak ve yaşamak için dünyanın en iyi…

  Ücretsiz Detaylı Bilgi Alın