AMERİKA’DA YÜKSEK LİSANS İÇİN NELER GEREKLİ

Amerika’da ki Üniversiteler Yüksek Lisans başvurularınızı değerlendirirken tek bir nedene bakmazlar. Birden fazla kriteri göz önünde bulundururlar. Aşağıda bu kriterleri sizlerle paylaşacağım;
1-İngilizce Yeterlilik : Akademik seviyede İngilizce bilmeniz Üniversiteler için çok önemlidir. Aksi takdirde verimli bir dönem geçirmeniz beklenemez. İngilizce dil seviyenizi  Uluslararası geçerliliği olan TOEFL yada IELTS gibi İngilizce yeterliliği olan sınav sonucunuzla kanıtlamanız gerekmektedir. Bazı Üniversitelerin Muhafiyet durumları olabiliyor. Eğer siz sadece İngilizce eğitim veren bir Üniversiteden mezun olduysanız Amerika’da bazı programlar sizi bu yeterlilik sınavlarından muaf tutabilirler. Ekstradan dil sınavına girmenize gerek kalmayabilir. Böyle bir durum olup olmadığını başvuruda bulunduğunuz Üniversitenin sitesinden araştırabilirsiniz.
2-Akademik Başarı : Amerika’da ki okullar için Üniversiteden mezun olduğunuzdaki not ortalamanız ve ders transkripleriniz çok önemli faktörlerden birisidir. Ayrıca bunların yanında kendi alanınızda dersler alıp almadığınız,ne kadar ileri seviyede dersler aldığınız ve bu derslerden hangi notlarla geçtiğinizde çok önemlidir.
3-GRE-GMAT : Sadece Uluslararası öğrencilerin değil, Amerika’da ki öğrencilerin de girdiği sınavlar vardır. Bu sınavlar; sözel,sayısal ve analitik becerilerinizi ölçen GRE ve GMAT’dır. Amerika’da birçok program bu sınavlara girmenizi şart koşmaktadır. Bu sınavların sonuç belgeleri de Üniversitelere kayıt aşamasında önemli yer tutmaktadır.
4-Motivasyon Mektubu : Öğrencilerin iyi bir motivasyon mektubu yazması çok önemlidir. Motivasyon mektubu birçok öğrenci için zor gibi görünse de bunu kendinizi en iyi şekilde ifade edebildiğiniz bir fırsat olarak düşünebilirsiniz. Motivasyon mektubu genelde 1 yada 2 sayfadan oluşan kısa bir yazıdır. Kısa olması, motivasyon yazınızın emek harcamamanız gerektiğini size düşündürmesin. Bunu yazarken yeterli süreyi ve emeği lütfen kendinize ayırın ve özenli davranın.
5-Referans Mektupları : Referans mektuplarını, daha önceden birlikte çalıştığınız işyerinizde ki arkadaşlarınızdan, patronlarınızdan ya da Üniversite’de ki öğretmenlerinizden alabilirsiniz. Bazı Üniversiteler Referans mektuplarından en azından birinin, Akademisyen tarafından yazılmış olması şartını isteyebilirler. Eğer böyle bir durum varsa buna göre kişi seçmeniz gerekmektedir. Referans mektubu, sizi tanıyan kişilerin sizin hakkınızda ki başarınız,karakter özellikleriniz, daha önceki deneyimleriniz ve bilgi düzeyiniz hakkında ki özelliklerinizi yorum yaparak size referans oldukları mektuplardır. Referans mektubu işini kesinlikle son ana bırakmayın. Referans mektubu yazacak kişilerle en azından 1-2 ay öncesinde iletişime geçip onaylarını alın. Başvuru süreciniz boyunca da bu kişilerle iletişim halinde kalın. Böylece iyi referans mektupları alma şansınızı yükseltmiş olursunuz.
6-Okul Dışı Aktiviteler : Akademik başarınız Amerika’da ki Üniversiteler için çok önemlidir. Ama herşey de demek değildir. Bazen GRE sınavından düşük not almış, Akademik not ortalaması çok düşük olan öğrencilerde okul dışı aktiviteler ile öne çıkıp diğer öğrencilerin önlerine geçebilirler. Amerika’da ki Üniversiteler; Akademik başarınızın yanında, sizin belirli Liderlik sıfatlarına sahip, Gönüllü olarak Derneklerde çalışmalarınız, almış olduğunuz ödüller, Sanatsal ve Sportif yetenekleri olan kişiler olmanızı önemserler. Bu yüzden sizinde kendinize güvendiğiniz böyle yönleriniz ve aktiviteleriniz varsa bunlardan mutlaka motivasyon mektubunuzda bahsetmeniz gerekir. Almış olduğunuz ödüller ve sertifikalarınız varsa bunları da dosyanıza eklemeyi sakın unutmayın.
7-Maddi İmkanlar : Amerika’da ki Üniversitelerin çoğu sizin, Üniversite eğitiminizi ve yaşam giderlerinizi karşılayabilecek maddi imkanlara sahip olduğunuzu görmek ister. Bankada bulunan size ait hesabınızı yada sponsorunuza ait diğer maddi evraklarınızı da sizden belgeleriyle birlikte talep eder. Bunları belgelemeniz dışında maddi imkanlarınız hala yeterli gelmiyorsa o zaman Üniversitenin Burs imkanlarından faydalanabilirsiniz. Eğer böyle bir durum söz konusu ise başvurduğunuz Üniversite sizden özel bir motivasyon yazısı yazmanızı isteyebilir. Bu durum var ise motivasyon mektubunuzu buna göre yazdığınızdan emin olmanız gerekir.

    Ücretsiz Detaylı Bilgi Alın