Amerika’da Eğitim

Amerika’da Eğitim Sistemi Nasıl ?

Amerikan Üniversiteleri ve Amerikan Yüksek Öğrenim mekanizması genel olarak dünyanın en iyileri arasında gösterilmektedir. Amerika’da tüm eyaletleri kapsayan merkezi bir eğitim sistemi yoktur. Bundan dolayı Amerika’da Eğitim sistemi her eyalete göre farklı kuralları içerebilmektedir.

Bu durum Uluslararası öğrencilere birçok fırsat sunarken aynı zamanda da öğrencilerin kafasını karıştırmakta ve süreci zorlaştırmaktadır.

Amerika’da Üniversiteler Devlet Üniversiteleri ve Özel Üniversiteler (Community College) olmak üzere ikiye ayrılır. Lisede hangi bölümden mezun olursanız olun Amerika’da istediğiniz alanda eğitim alma şansınız vardır. Eğer Türkiye’de lise eğitiminiz sırasında aldığınız dersler yeterli görülmezse bir ya da iki senelik lisans eğitimini tamamlamanız istenir.

Amerikan Üniversitelerine giriş tek bir sınava bağlı değildir. Okullar için öğrencinin bilgi düzeyi, akademik başarısı, bilgi ve yetenek test sonuçları ve referans mektupları önemlidir.

Öğrencinin herhangi bir Üniversiteye kabul edilebilmesi için; Lisans öğrenimine başvuran öğrenciler için Lise, Yüksek Lisans öğrenimine başvuran öğrenciler için Üniversite derslerini ve notlarını gösteren transkriptler istenir. Birçok Üniversite, kabul şartı olarak genellikle en az 10 üzerinden 7,5 ya da 4 üzerinden 3 not ortalaması görmek ister. ( Daha düşük not ortalaması ile öğrenci kabul eden okullarda vardır. Bu okuldan okula göre değişir) .

Üniversitelerin İstediği Sınavlar

Amerika’da Eğitim sistemine girişte SAT  ve ACT gibi genel bilgi ve yetenek sınav sonuçları istenir. Şart koşulan puanlar okuldan okula ve bölümden bölüme değişir. Bazı Üniversiteler bu sınav sonuçlarını istemeyebilirler. Yüksek Lisans ve Doktoraya başvuran öğrencilerden genellikle GRE sınav sonucu, MBA yapacak öğrencilerden ise GMAT sınav sonucunu görmek isterler. MBA için önemli bir diğer unsur ise öğrenciler için mezuniyet sonrası çalışma tecrübeleridir. Bunun yanısıra öğrencinin yaptığı bilimsel çalışmalar da çok daha fazla önem taşır.

Amerikan Üniversitelerine başvuran öğrencilerden istenen belgelerden bir diğeri de referans mektubudur. Öğrencinin hocaları tarafından yazılan, öğrencinin derslerdeki başarısını, sınıftaki tutumunu, kültürel ve sosyal faaliyetlerini, arkadaşlarıyla uyumunu belirten, öğrenciyi Üniversiteye tavsiye eden belgedir. Çalışma tecrübeniz varsa çalıştığınız yerden alacağınız referans mektupları da önemlidir.

Öğrencinin ders dışı katıldığı kültürel ve sosyal etkinlikler, sportif faaliyetler, kazanmış olduğu ödüller ve genel olarak kendini tanıttığı bir kompozisyon(essay) Üniversite’ye başvuru aşamasında ve kabul almasında önemlidir. Ayrıca birçok okul görsel sanat, müzik, dans ve tiyatro gibi dallara da önem vermektedir.

Yabancı Öğrenciler için en önemli faktörlerden birisi de İngilizce seviyesidir. Amerikan Üniversitelerinin temel şartlarından bir tanesi, İngilizce dilini, dersleri bir Amerikalı öğrenci kadar anlayabilecek ve konuşabilecek düzeyde olmasıdır. Akademik anlamda İngilizce bilgisi olmayan öğrencilerin, Amerika’da Lisans, Yüksek Lisans ya da Doktora programlarına katılabilmeleri mümkün değildir. İngilizcesi yeterli olmayan öğrenciler Amerika’da dil okuluna gidebilirler. Dil okulu sonrasında TOEFL ya da IELTS gibi gireceği, geçerliliği olan sınavlara girip Akademik dil başarısını belirleyip aldığı skor sonrasında Üniversitelere başvurabilirler.

Aslında Amerika’da Üniversite lerde okuyabilmek için gerekli olan en önemli faktörlerden birisi de maddi masrafların karşılanabilmesidir. Bazı Üniversiteler olağanüstü pahalıdır. Üniversiteler öğrencilerden öğrenim masrafları için; kayıt, sağlık hizmetleri, öğrenci faaliyetleri vs. için yapılan idari hizmetlere karşılık fee adı altında ücret alırlar. Öğrencinin bunları ve kendi yaşam giderlerini karşılayacak yeterli maddi imkanı ya da bursu yoksa öğrenim hayatını Amerika’da sürdürebilmesi çok zordur.

    Ücretsiz Detaylı Bilgi Alın