Harçsız Pasaport Başvuru İşlemleri

Harçsız Pasaport Nasıl Alınır ?

Türkiye’deki üniversitelerde çalışan öğretim elemanları ile öğrenim gören öğrencilerin Harçsız Pasaport başvurusunda bulunmaya hakları vardır. Bu yazımızda genel olarak pasaport başvuru işlemleri ve Harçsız Pasaport için gerekli adımları sizler ile paylaşacağız.

Pasaport başvuru ve gerekli belgeler ile ilgili detaylı bilgiye https://epasaport.egm.gov.tr/ adresinden her zaman ulaşabilirsiniz.

Harçsız Pasaport talep edenler öğrenciler öğrenim gördükleri kurumdan getirecekleri ıslak imzalı, e-imzalı veya e-devlet üzerinden aldıkları 60 günü geçmemiş belge ile müracaat etmeleri gereklidir.
TC Nüfus cuzdanı aslı: Üzerinde TC kimlik numarasının bulunduğu TC Nüfus cüzdanı aslı başvuru sırasında yanınzda olmalı.
2 Adet Biyometrik Resim: Son 6 ay içinde çekilmiş, 50×60 mm ebatlarında, beyaz fon, biyometrik özelliklere sahip resim başvuru sırasında yanınızda olmalı. Biyometrik fotoğraf ile ilgili detaylı bilgiye https://epasaport.egm.gov.tr/hakkinda/biyometrikfoto.aspx adresinden ulaşabilirsiniz.
Pasaport Cüzdan Bedelinin ödendiğine dair dekontun aslı. Dekontun üzerinde Tahsil Edilmiştir kaşesinin basılması – Dekontun 1. Nüshasının müracaatta sunulması (en üst nüsha) – Dekontun üzerinde tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir. Defter bedeli 94 TL dir. Güncel bilgiye https://epasaport.egm.gov.tr/hakkinda/harclar.aspx adresinden ulaşabilirsiniz.
Pasaport Harç Bedelinin ödendiğine dair dekontun aslı. Harçsız başvuru yapacak öğrenciler için bu gerekli değildir.
Türkiye Pasaport Harç ve Defter Bedelleri

 HARÇ BEDELİ  DEFTER BEDELİ  TOPLAM
 6 AY  120,1 TL  94 TL  214,1 TL
 1 YIL  175,5 TL  94 TL  269,5 TL
 2 YIL  286,4 TL  94 TL  380,4 TL
 3 YIL  406,7 TL  94 TL  500,7 TL
 4 – 10 YIL  573,1 TL  94 TL  667,1 TL

Harç bedelleri için güncel bilgiye https://epasaport.egm.gov.tr/hakkinda/harclar.aspx adresinden ulaşabilirsiniz.
Daha önceden alınmış pasaportlarınız.

Pasaport Müracaatları şahsen yapılmaktadır.

Müracaat öncesi https://epasaport.egm.gov.tr adresinden TC Kimlik numaranız ile randevu almanızı tavsiye ederiz. Bu sayede gereksiz yoğunluk ve sırada beklemezsiniz.
Pasaportunuz yurtdışı seyahatleriniz için olmazsa olmazlar arasındadır. Planlama yaparken elinizde pasaportunuzun hazır olması indirimleri kaçırmamanız için önemlidir.