İNGİLTERE’DE ÖĞRENCİ OLMAK

İngiltere’de Kolejlere, Üniversitelere ve dil okullarına tüm Dünyadan her yıl binlerce öğrenci gelmektedir. Akademik açıdan son derece titiz ve mükemmeliyetçi olan İngiltere uzun yıllar Uluslararası öğrencileri Ülkesinde misafir etmiş ve etmeye de devam etmektedir.
İngiltere’de Kolej, Üniversite ve dil okullarının çoğunda, Yurtdışından gelen öğrencilerin çevreye alışmaları ve daha hızlı arkadaş edinebilmeleri için Uluslararası topluluğu bünyesinde bulundurur. Bu topluluk öğrencilere; partiler, tanışma toplantıları, sosyal aktiviteler, geziler düzenleyerek her türlü destek ve yardım için yardımcı olurlar. Sizin bulunduğunuz Kolejden ya da Üniversitenizden ne gibi seçenekler sunduklarını mutlaka araştırın.
ALIŞMA EVRESİ
İngiltere’ye ilk defa geldiyseniz size yardımcı olacak ve alışmanız için size destek olacak birçok insanla karşılaşacaksınız. Genelde ilk gün Uluslararası öğrenciler için hoşgeldin partisi düzenlenir. Bu sayede sizin gibi İngiltere’ye farklı Ülkelerden gelen öğrencilerle tanışma fırsatını yakalamış olursunuz. Ayrıca bulunduğunuz kampüsü ve bölgeyi tanımanız açısından bir oryantasyon etkinliği de düzenlenir. Bir çok Üniversite, dönem başında öğrenciler için Yeni Öğrenci Haftası düzenlemektedir. Bu haftada Okulunuzda ki spor, sanat ve sosyal gruplar kendilerine yeni üyeler aramaktadırlar. Sizde kendinize yakın olan gruplardan birini seçip bu gruplara katılabilirsiniz.
Yeni bir Ülkede bulunmak, yeni arkadaşlıklar edinmek, farklı kültürleri görmek ve yeni yerler keşfetmek çok eğlenceli ve güzel olabilir. Bu çoğu insanın hayalini kurduğu şeylerden biridir. Fakat güzelliklerin yanında bu Ülkeye ve ortama alışmak bazen kolay olmayabilir. Ailenizi ve arkadaşlarınızı özleyebilir veya umutsuzluğa kapılıp yapamayacağım endişesine girebilirsiniz. Fakat hiç endişelenmeyin. Bu gibi duygular çok normaldir. Önemli olan bu moddan kendinizi çıkarabilmenizdir. Bunun için ;
Hemen arkadaş edinmeniz gerekir. Sizin gibi bu Ülkeye yeni gelmiş olan ve arkadaş olmayı bekleyen birçok insanla karşılaşabilirsiniz.
Uluslararası topluluklara katılarak hem İngilizcenizi geliştirebilirsiniz aynı zamanda da farklı kültürden insanlarla kaynaşıp yalnızlığınızı ve Ülke özleminizi bir nebze unutabilirisiniz.
Spor ve müzik ruhunuzun gıdasıdır. Birçok okulda katılabileceğiniz yürüyüş kulüpleri, bisiklet grubu, dans dersleri yada spor kulüpleri bulunmaktadır. Genelde bu tarz etkinlikleri okullar panolarına asarlar. Buradan takip edip bu etkinliklere katılabilirsiniz.
ÖĞRENCİ BİRLİĞİ
İngiltere’de birçok Üniversite’de kendi öğrencileri yada mezunları tarafından idare edilen Öğrenci Birliği’ni bünyesinde bulundurur. Öğrenci Birlikleri Üniversite hayatınızda sosyalleşmeniz ve yeni insanlarla tanışabilmeniz için çok önemlidir. Genellikle kampüste kendilerine ayrılmış bir bina ya da  odaları bulunmaktadır. Burada sosyal alanlar ve kafeteryalar bulunur. Daha büyük Öğrenci Birliklerinde Banka, Gece Kulüpleri, Kitapçılar ve Kuaför gibi aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.
Öğrenci Birlikleri; ders aralarında kahve içmek, arkadaşlarla buluşmak ve yemek yemek için güzel bir yerdir. Genellikle öğrencilere indirimleri bulunmaktadır. Genellikle müzik etkinlikleri, yarışmalar veya akşamları partiler düzenlerler. Spor, sanat, satranç, fotoğrafçılık ve tiyatro gibi Okulların kendi içlerinde kulüpleri vardır. Çoğu ücretsiz yada çok az bir ücret ödemeniz gerekir. Bu kulüplere üye olmanız için Öğrenci Birliği duyuru panosuna ilan verirler.
Öğrenci Birliği; Konaklama, Finans vb. konularda öğrencilere destek vermektedir. Aynı zamanda da öğrencilerin sesini Okul yöneticilerine duyurulmasını sağlamaktadır. Öğrenci Birlikleri her yıl demokratik bir seçim düzenleyerek öğrenci temsilcilerini seçerler. Bu seçime Öğrenci Birliğine katılırsanız oy kullanma hakkına sahip olursunuz.
Öğrenci Birliklerinin %95’i National Union of Students(NUS) üyesidir. NUS; öğrencilerin haklarını destekler,savunur ve güçlü Öğrenci Birliklerini seçer.
İNGİLTERE’DE ARKADAŞLIK
İngiltere’ye geldiğiniz anda birçok farklı duyguyu bir arada yaşayabilirsiniz. Heyecan, korku, endişe, tedirginlik vb. Fakat hiç üzülmeyin. Sizin içinizde yaşadığınız bu duyguları inanın birçok öğrenci de yaşamaktadır. İngiltere’ye; Kuzey İrlanda, İskoçya, ve Galler’den sizin gibi ailelerini  bırakıp gelen birçok öğrenciyle tanışarak hep birlikte bu zor günlerin üstesinden geleceksiniz. Herkesin yeni olması sizi birbirinize bağlayan ortak özelliğiniz olacaktır. Daha kolay arkadaşlık edinebilmeniz için size bir kaç seçenek sunacağım;
Yerel topluma daha kolay adapte olabilmeniz için sosyal öğrenci gruplarına katılabilirsiniz. Aynı zamanda bu tarz gruplarda çok daha kolay arkadaşlıklar edinebilirsiniz.
Kendinize santranç, dağcılık, fotoğrafçılık, resim, futbol, dans vb. gibi hobiler edinin. Bu hobileri yaparken yapmayı hoşlandığınız alanlarda aynı şeylerden zevk alacağınız arkadaşlıklar edinebilirsiniz.
Aynı evi paylaştığınız yada aynı yurtta kaldığınız insanlarla birlikte  sinemaya gidebilir,birlikte yemek yapabilir yada kahve içerek birbirinizi daha iyi tanıyabilirsiniz. Aslında çoğu öğrenci İngiliz kültürüne daha çabuk alışabilmek için Aile yanı konaklamayı tercih ederler. Böylece yabancı dillerini çok daha hızlı geliştirirken İngiliz kültürünü de öğrenmiş olurlar.
Eğer yurtlarda kalıyorsanız ve 18 yaşından büyükseniz, haftasonlarınızı İngiliz bir ailenin yanında kalarak geçirebilirsiniz. HOST, Uluslararası öğrencileri İngiliz aileleri ile kaynaştıran, herhangi bir maddi amacı olmayan bir organizasyondur. HOST ziyareti ücretsizdir, fakat bu organizasyona katılamak için başvuru ücreti ödemeniz gerekmektedir.
Arkadaş edinmenizde ki en önemli faktörlerden birisi de tabi ki güler yüzlü ve konuşkan olmanızdır. Ders sonunda yanınızda oturan arkadaşınıza kahve ikram edebilir ya da çevre hakkında kendisinden tavsiyelerde bulunmasını rica edebilirsiniz.
Aynı ortamda mutlaka anadilinizi konuşan insanlarla karşılaşabilirsiniz. Hatta kendi dilinizi konuşmak hoşunuza bile gidebilir. Fakat yanınızda bulunan ve sizin dilinizi anlamayan arkadaşlarınızda yanınızda olabilir. Böyle ortamlarda İngilizce konuşarak sohbete herkesin katılmasını sağlamış olacaksınız. Aynı zamanda da İngilizcenizin gelişmesinde çok daha faydası olduğunu göreceksiniz.

    Ücretsiz Detaylı Bilgi Alın