KANADA YÜKSEK LİSANS

Günümüzde artık Lisans mezunu olmak çok kolay oldu. Kendinizi bir adım önde ve çevrenizde ki arkadaşlarınızdan farklı bir yerde görmek istiyorsanız Kanada ‘da Yüksek Lisans tam da size göre.

Kanada da Yüksek Lisans  yaparken aynı zamanda da İngilizce pratik yaparak dilinizi daha da ilerletmiş olacaksınız. Kanada Yüksek Lisans başvurusu yapmak; Amerika, İngiltere gibi Ülkelerle kıyaslandığında yaşam masraflarının  çok daha ekonomik olduğunu göreceksiniz. Eğitim kalitesi ise tartışılmaz. Kanada’da ki Üniversitelerin çoğu Devlet Üniversiteleridir. Üniversitelerinin çoğu dünyanın prestijli Üniversiteleri arasında yer almaktadır. Böylece Kanada’da Yüksek Lisans eğitimi almak size Uluslararası şirketlerde çalışma fırsatlarını da beraberinde getirecektir. Kanada’da Yüksek Lisans eğitimi sonrasında alacağınız  diploma ile prestijli bir kariyeriniz olacak, ayrıca Kanada’da kalma ve çalışma konusunda da haklara sahip olacaksınız.

Kanada dünyada en az suç oranına sahip Ülkeler arasında yer almaktadır.  Doğal güzellikleri meşhur olan Kanada, huzurlu ve dinamik yaşantısıyla da öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Kanada’ya her Ülkeden yılda yaklaşık 200 bin öğrenci Yüksek Lisans için gelmektedir.

Kanada Yüksek Lisans başvurunuzda, sizin hangi bölümden mezun olduğunuzun  önemi yoktur. Önemli olan; Akademik başarınız, İngilizce dil yeterliliğiniz, Referans Mektuplarınız ,Bilgi Yetenek Test sonuçlarınız ve iş tecrübeniz önemlidir.

AKADEMİK BAŞARI

Kanada Yüksek Lisans eğitimi almak isteyen adaylardan istenilen belgeler, Üniversite ve bölümlere göre değişiklik göstermektedir. Kanada’da ki Üniversitelerinden kabul alabilmeniz için Üniversite mezuniyet ortalamanızın 3.00 olması istenmektedir. Kanada’da ki Üniversitelere transkriptlerinizi gönderirken ek olarak eğitim aldığınız kurumdaki genel not sistemi, mezuniyet aşamasında Akademik sıralamanız ile ilgili yazıları ve bunların İngilizceye çevrilerini de başvuru belgelerinizi de eklemeyi unutmayın.

Kanada Yüksek Lisans başvurusu yapmadan önce Kanada hükümetinin şartlarını buradan incelemenizi tavsiye ederiz.

İNGİLİZCE DİL YETERLİLİĞİ

Kanada Yüksek Lisans başvurusunda bulunan öğrencilerin TOFLE yada IELTS gibi Uluslararası tanınırlığı olan sınav sonuç belgelerini göstermeleri gerekir. TOEFL 79 veya  IELTS 6,5 skorlarınızın olması gerekir. Ya da CAEL – CanTest gibi sadece Kanada’da geçerliliği olan sınavlar bulunmaktadır. Bu sınavlarda alınan geçerli puanlarla Kanada’da Yüksek Lisans’ınıza başlayabilirsiniz. Eğer İngilizce seviyeniz yeterli değilse Kanada’ da İngilizce dil okulunda TOEFL/IELTS hazırlık eğitimi alabilirsiniz.

Kanada Yüksek Lisans Referans Mektupları

Referans mektubu başvuru işlemlerinde kesinlikle olması gereken bir evraktır. Referans mektubu öğrencinin; Üniversite hocalarından, bir işte çalışıyorsanız işyeri sahibinizden ve öğrenci kulüp ya da topluluklarına katıldıysanız bu ortamlarda tanıdığınız kişilerden alacağınız yazılardır.

BİLGİ YETENEK TESTİ

Genellikle başvuruda bulunulan Yüksek Lisans programının kabul koşulları ile doğru orantılı olan, öğrencilerin sayısal bilgilerini veya kritik düşünce yeteneklerini ölçen GMAT yada GRE gibi skorlarda istenebilir.

Kanada Yüksek Lisans için İş Tecrübeniz

İş tecrübeniz varsa Yüksek Lisans başvurunuzda size avantaj sağlayacaktır. Kanada’da birçok Üniversite Yüksek Lisans eğitimine başvuruda bulunan öğrencilerden iş tecrübesine sahip olmalarını ister. Kanada’da Yüksek Lisans eğitimi almak isteyen adayların varsa çalıştığı kurum veya şirketten referans mektubu almaları gerekir. Yazılan referans mektubunda Yüksek Lisans öğrenci adaylarının çalıştıkları kurumlardaki görevini açıklayıcı, aldığı sorumluklar ve katıldıkları projeleri içermesi gerekmektedir.

Kanada’da Yüksek Lisans programları 2 bölüme ayrılır. Biri Bilimsel Eğitim ve araştırmaya odaklı, Tez yazmanız gerekli olan Akademik Programdır. Diğeri ise Tez yazmanıza gerek olmayan, sosyal, eğitim bilimleri gibi mesleki programlar içeren Uygulamalı Programdır. Tez yerine staj tamamlamanız istenir.

Kanada’da Yüksek Lisans eğitimi 1 yada 2 yıl sürmektedir.  Kanada’da Yüksek Lisans eğitim programları MBA gibi uygulamalı olanlarda eğitim süresi 1 yıl olduğundan öğrenciler tarafından çok daha fazla tercih edilir. Kanada’da Yüksek Lisans başvuruları Mart – Nisan aylarında başlar. Eğitimler ise Eylül -Ekim aylarında başlar.

Yüksek Lisans eğitimi alan öğrenciler Akademik yıl boyunca haftada 20 saat, yaz tatillerinde ise tam gün çalışma iznine sahiptirler. Bu çalışma izniyle yaşam masraflarını karşılayabilir ve iş tecrübesi edinmiş olurlar. Kanada’da Yüksek Lisans Eğitiminizi anadil seviyesinde bir İngilizceyle aldığınız için iş ve staj olanaklarıyla da sizi çalışma hayatına hazırlamış olacaktır. Kanada’da Yüksek Lisans programından mezun olduktan sonra da Toronto, Vancouver ve Montreal şehirlerinde 1 yıl, diğer şehirlerde ise 2 yıl çalışma hakkına sahip olursunuz.

Kanada’da Uluslararası öğrencilerden Yüksek Lisans eğitimi için ortalama 9.500 CAD – 30.000 CAD arasında eğitim ücreti istenmektedir. Bu fiyat, bölümden bölüme ya da bölgeye göre değişiklik  göstermektedir. Kanada vatandaşı iseniz bu fiyatlar 2.200 CAD gibi rakamlardan başlamaktadır.

KONAKLAMA

Kanada’da Yüksek Lisans yapan öğrenciler için çeşitli konaklama seçenekleri mevcuttur. Devlet Üniversite yurtları, özel yurtlar, öğrenci evleri ve stüdyo daire kiralama seçeneklerinin bulunduğu Kanada’da, konaklama fiyatları eğitim alınan bölgeye göre değişiklik gösterir.

Kalacağınız yerin Üniversiteye yakın olmasını istiyorsanız erken başvuruda bulunmanız gerekir. Üniversiteye yakın olan yurtların fiyatları aylık ortalama 250 CAD – 500 CAD arasında değişir. Üniversite dışarısında fakat daha konforlu olan yurtların aylık ortalama fiyatları ise 500 CAD – 1000 CAD arasında değişir.

Öğrenci yurtları değilde paylaşımlı evlerde kalmak isterseniz aylık ortalama 400 CAD – 700 CAD, tek kişilik  bir evde kalmak isterseniz elektrik, su ve ısınma gibi evin tüm masrafları hariç aylık ortalama 1000 CAD – 1.200 CAD ödemeniz gerekir.

ÖNEMLİ : Kanada’da Yüksek Lisansa başvuruda bulunmadan önce, 1 yıl için eğitim ve yaşam masraflarınızı karşılayabileceğinizi gösteren ve bunu da bankanızdan belgeleyeceğiniz minimum 40 bin CAD karşılığı olan TL  tutarını dosyanıza eklemeniz gerekmektedir.

Eğer bütçeniz böyle bir eğitime uygun değilse, Kanada’da Yüksek Lisans bursu için bazı resmi kurumlara başvuruda bulunabilirsiniz.

    Ücretsiz Detaylı Bilgi Alın