KANADA’DA EĞİTİM SİSTEMİ

KANADA’DA EĞİTİM sistemi; topluluklara ait Üniversiteler,  Teknik Enstitüler, Kariyer okulları, Dil okulları, Ortaokullar, Yaz kampları ve Kolejler de dahil olmak üzere kamu tarafından finanse edilir ve özel okulları kapsar. Kanada’da Eğitim sistemini yöneten tek bir kurum yoktur.Her eyalette müfredatı geliştiren, sınavların standartlarını koyan, finansal düzenlemeleri yapan ve öğretmenlerin yeterliliğini kontrol eden eğitim bakanlığı bulunur. Yani Kanada eğitim alanında çok sıkı bir denetim mekanizması geliştirmiştir.

Kanada’da Eğitim

Kanada’da genel olarak çocuklar 4 yada 5 yaşlarına kadar Anaokulunda eğitim alırlar. 6. yaşına gelen bütün çocuklar 1.sınıfa başlamış olurlar. Okul yılı normalde Eylül ayından itibaren Haziran ayına kadar devam eder, ancak bazı durumlarda Ocak ayında başlamaları da mümkündür. Orta Öğretim okulları Eyalete bağlı olarak 11. veya 12. sınıfa kadar devam eder. Buradan öğrenciler Üniversite veya Kolejlerde eğitimlerine devam edebilirler.

Kanada’daki okulunuzu seçerken, kurumun türünü, boyutunu ve yerini göz önünde bulundurun. Belirli bir çalışma alanıyla ilgileniyorsanız, hangi okulların bu alanla ilgili size daha fazla imkan sunacaklarını mutlaka araştırın.

Kanada, ülkenin her bölgesinde hem kentsel hem de kırsal yerleşim yerlerinde çok fazla  üniversite ve kolejlere sahiptir. Kanada’da ki Üniversiteler Uluslararası öğretim ve araştırma kalitesi ile ünlüdür. Kanada Üniversitelerinden almış olduğunuz dereceler, Amerikan ve diğer Federal Üniversiteleriyle eşdeğerde sayılır. Kanada Üniversiteleri genel olarak kamu tarafından finanse edilmektedir. Konum ya da çalışma alanına bakılmaksızın, yüksek bir kaliteye sahiptir. Ayrıca, hepsi yüksek düzeyde bir Akademik özerkliğe sahiptir. Lisans ve doktora düzeyinde geniş bir yelpazeye sahiptir. Üniversite için ücretler eyaletlere, kurum ve çalışma programına göre değişir.

Kanada’da Eğitim Süreleri

Üniversite yılı genellikle Eylül ayından Mayıs ayına kadar sürmektedir. Kanada’da bazı Üniversiteler 3 dönem olabilmektedir. Bu sayede öğrenci eğer isterse yaz aylarında tatil yapmayıp okuluna devam ederek 4 yıllık üniversiteyi 2,5 yıl gibi bir zamanda bitirebilmektedir. Kanada’da bir giriş sınavı yoktur; her üniversite kendi kabul standartlarını belirler ve her başvuru sahibinin niteliklerini ayrı ayrı değerlendirir.

Kanada’da Eğitim alırken  İngilizce ve Fransızca olarak bilinen 2 resmi dilden istediğinizi seçebilirsiniz. Uluslararası bir öğrenci, İngilizce dilinde veya Fransızca dilinde  mezunu olabilir.Bazı üniversiteler her iki dilde de eğitim sunmaktadır. Eğer yabancı diliniz varsa Kanada’da ki Üniversiteler TOEFL yada IELTS skorunuzu görmek ister.

Bazı durumlarda, Kanada’da sadece 1 veya 2 dönem Lisans Eğitimini tamamlayıp ardından kendi Ülkenizde bir Lisans Programına devam etmeniz mümkündür. Ayrıca çalışmalarınızı tamamlamak için Kanada’da ki Üniversitelere geçiş yapabilirsiniz.

Kanada’da eğitim hakkında daha detaylı ve güncel bilgiye Kanada Devleti Resmi sitesinden edinebilirsiniz.  Ayrıca WikiPedia da ön bilgi için size yardımcı olacaktır.

A Plus Yurtdışı Eğitim olarak Kanada’da Eğitim hayatınızda şimdiden başarılar dileriz.

    Ücretsiz Detaylı Bilgi Alın