Polonyada Üniversite Eğitimi

Polonyada Üniversite

Yurt dışında üniversite eğitimi almak gibi bir hayaliniz varsa,  en ideal ülkelerden biri olan Polonya’yı tercih edebilirsiniz.  Neden Polonya’da eğitim almalıyım diye soracak olursanız, bu ülke sizlere birçok avantaj sağlayacaktır. Zira bu ülkede konaklama ve eğitim ücretleri birçok dünya ülkesinden daha ekonomik ve uygundur. Ayrıca Polonya lokasyon olarak birçok farklı kültürü dokusunda barındırdığından mutlaka gezilip görülmesi gereken ülkeler arasında yer alıyor. 

AB üyesi olan Polonya, coğrafi konumu nedeniyle Doğu ve Batı Avrupa medeniyetlerine ev sahipliği yapmış, farklı kültür karmalarını bünyesinde barındıran bir ülkedir. Ayrıca 2007 yılında Shengen bölgesine katılan Polonya’dan;  Almanya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Litvanya gibi ülkelere pasaportsuz geçiş yapabilir ve bu ülkeleri görme imkanına çabasızca erişebilirsiniz. İlavetenPolonya Üniversitesi eğitim donanımı ve kalitesi yönünden Avrupa’nın önde gelen eğitim sistemlerini içinde barındırmaktadır. Örneğin son yıllarda yıldızı parlayan ve 12 Polonya Fakültesinde eğitim imkanı sunan Lodz üniversitesi buradaki seçeneklerden sadece bir tanesi. Lodz Üniversitesi 1945 yılında kurulmuş olan ve günümüzde dünyanın gözde üniversiteleri sıralamasında başı çeken üniversitelerdendir.

Polonyada Üniversite Eğitimi İçin Gerekli Şartlar

Polonya’da okuyabilmeniz için ülkemizde sınav geçmişiniz olmasına ya da üniversite kazanmış olmanıza gerek yok. Yanı sıra amacınız lisans başvurusu yapmaksa lisans başvurusu için Polonya Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’ndan Apostil onayı yaptırılmış orta öğretim belgesi –  lise diploması veya lise not dökümü sunmanız yeterli. Ek olarak buradaki üniversitelerin mimarlık, hukuk ve tıp bölümlerine girebilmek için denklik konusunda LYS puanlamasına göre başarı sıralaması dikkate alınıyor.

 

Polonya üniversitelerinde eğitim dili İngilizce ve Lehçedir. Şayet dil biliyorsanız hazırlık ve eğitim öncesi dil eğitimi almamak yani doğrudan eğitime dahil olmak için ‘Uppar İntermadiate B2’  seviyesinde İngilizce donanımına sahip olmanız yeterli görülüyor.  Uluslararası IELTS ve TOFLE sertifika sonuçları ise dil yeterliliği için istenen belgelerden. Şayet bu tür bir donanımınız ya da her hangi bir sertifikanız yoksa 1 sene hazırlık okuyarak dil eğitimi almanız gerekiyor. Eğer dil tercihiniz Lehçe dili olacaksa, Lehçe dil yeterliliği donanımı için 1 sene dil eğitimi almanız şart koşuluyor. Sanat dalları ile ilgili bölümler içinse yetenek sınavlarına katılmanız gerekli. 

Polonyada Üniversite Eğitimi Başvurusu Ve Süreç

Polonya üniversitelerinde eğitimler her yılın Eylül ayında başlıyor. Başvuru ve kayıt işlemlerininse Haziran – Temmuz aylarında oluşturulması gerekiyor.  Hazırlık eğitimleri ile ilgili olaraksa yılın her dönemi başvuru yapılabiliyor. Eğitim süreci bölümlere göre değişkenlik gösterse de genel olarak 3 yıl sürüyor. Hazırlık eğitimi süresiyse bu döneme ekleniyor. 

Polonyada Üniversite Eğitimi Bölümleri

Örneğin Polonya’nın gözde eğitim kurumu Lodz Üniversitesinde; Biyoloji Çevre Koruma, Kimya, İktisat Ve Sosyoloji, Filoloji, Felsefe ve Tarih, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri, Coğrafya, Eğitim Bilimleri, Hukuk ve İdare, Uluslar Arası ve Siyasal Bilimleri, İşletme branşları gibi aklınıza gelebilecek olan her dalda eğitim alabilirsiniz. Lodz Üniversitesinde 56 dersten fazla ders seçeneğiyle Doktora ve Master programlarına dahil olabilirsiniz. Buraya her yıl 90 farklı ülkeden öğrenci gelerek değişim programlarından yararlanıyor ve okul her yıl 100’lerce mezun veriyor. Öğrencilerin bu konudaki bir diğer tercih sebebi deLehçe, İngilizce, Fransızca ve Rusça eğitim programları olmakta. Ayrıca Lodz, QS Dünya Üniversiteleri sıralamasında ilk 6 üniversitesine arasına girmeyi başarmıştır. Lodz Üniversitesi, Polonya’da yabancılara eğitim vermek adına açılmış olan ilk üniversite olup 1952 yılından beri 22.000 mezun vermiş bulunuyor. Ek olarak burada 1-5-9 aylık dil kursları mevcut. Lehçe eğitiminin yanı sıra Tarih, Coğrafya, Biyoloji, Kimya, Fizik, Matematik, Felsefe dersleri de veriliyor. Böylelikle öğrenciler hem akademik eğitimlerini sürdürürken hem de Lehçe öğrenme imkanına sahip olabiliyorlar. Varşova Teknik, Wrovlak Teknik, PoznanTeknik, Poznan Tıp, Torun Tıp, Varşova Tıp fakülteleri de yine burada yer alan ve öne çıkan üniversite branşları. 

Üniversitenin konuçlandığı Lodz kenti, Polonya’nın en merkezi konumunda bulunmakla beraber Varşova’ya 125 km uzaklıkta. Kent, endüstriyel kalkınma düzeni sayesinde farklı kültürleri dokusunda bulundurmakta. Örneğin dünyanın en önemli film yönetmenlerinden olan Roman Polanski ve Krysztof Kielowski gibi isimlerse yine bu güzide kentte yetişmiş.  

Polonyada Üniversite Eğitimi Fiyatları

Polonya’da eğitim fiyatları diğer dünya ülkeleriyle kıyaslandığında oldukça uygundur. 

Örneğin Lehçe-İngilizce dil kursları yıllık 2.000-3.500 Euro

Lisans Programları 2.000-5.000 EUR

Bilgisayar mühendisliği 4000-5000 EUR

Çevre mühendisliği 3000 EUR

Elektrik Mühendisliği 3000-4000 EUR 

İnşaat Mühendisliği 4000 – 5000 EUR

 Uzay Mühendisliği 3000 EUR 

Bilim Teknik –  Büro Medikal  – Ekonomi 4000 EUR 

Makine 4000 EUR

Enformasyon 2000 EUR

Mimarlık 2000 EUR

Robotic 2000 EUR

Mekatronik 2000 EUR

Uluslararası İlişkiler 3000 EUR 

Dil Edebiyat 3000 EUR

Tıp -Diş Hekimliği -Eczacılık branş fiyatları 10.000-15.000 Euro arasında değişmektedir. Daha fazla bilgi edinmek için Aplus yurt dışı eğitim danışmanlığının https://www.aplusyurtdisi.com/polonya-universite-fiyatlari/  online sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. 

 

    Ücretsiz Detaylı Bilgi Alın