Polonya’da Üniversite Eğitim Olanakları

Polonya, Doğu Avrupa ile Batı Avrupa arasında Coğrafi ve Kültürel köprü konumunda bir Ülkedir. Polonya Avrupa Birliği Ülkesidir. 2007 yılında Schengen Bölgesine katılmıştır. Polonya’nın Almanya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Litvanya sınırlarında pasaport kontrolü kaldırılmıştır. Polonya’da Üniversite eğitimi, olanakları açısından Avrupa’nın gözde ülkelerinden biridir.

Polonya’da Üniversite

Polonya’da Üniversite başvuru için Türkiye’de Üniversite yerleştirme sınavına girilmesine ya da bir Üniversiteye yerleşmiş olmasına gerek yoktur. Lisans programlarına başvuru için Lise Diploması ve Lise not dökümünün olması yeterlidir.(Polonya Büyükelçiliği veya Konsolosluğunda Apostil onayı yaptırılmış ortaöğretim belgesi). Tıp, Hukuk, Mimarlık ve Mühendislik Bölümlerinde denklik için LYS’de bu puan türlerinde başarı sıralamasına dikkat edilir.

Polonya Üniversite lerin eğitim dili İngilizce ve Lehçe’dir. Üniversite Eğitimine doğrudan başlayabilmek için en az Upper-İntermediate (B2) seviyesinde İngilizce bilgisi gereklidir. Okullar dil yeterliliği için IELTS ve TOFLE  gibi birçok Ülkede geçerli olan sertifika sonuçlarını görmek istemektedir. Sertifikanız yoksa hazırlık okulunda 1 sene Eğitim alıp sonrasında sınava girerek dil yeterlilik sertifikası almanız gerekmektedir. Lehçe dilinde Eğitim almak isterseniz de Lehçe dil yeterliliğinizi kanıtlamanız ya da 1 yıl hazırlık eğitimi almanız gerekmektedir. Sanat dalları ve yetenek isteyen bölümlerde Eğitim almak için farklı yetenek testleri istenebilir.

Polonya Üniversitelerinde eğitim Eylül ayında başladığı için Öğrencilerin Polonya Üniversite başvuru ve kayıt işlemlerine Haziran- Temmuz aylarında başlaması gereklidir. Dil Hazırlık programlarına katılması gereken adayların Polonya Üniversite kayıt işlemlerini başlatmaları için yılın her döneminde başvuru yapmaları mümkündür.

Polonya’da Üniversite Eğitimi

Polonya Üniversite Eğitimi genelde 3 yıl olmakla beraber bölümüne ve Hazırlık eğitimi alacak öğrenciler için bu süre uzayabilmektedir.

Polonya Üniversiteleri hakkında hazırlanmış olan aşağıda ki video bu konuda ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.

Polonya; Avrupa’da Üniversite Eğitimi almak için en ideal Ülkelerden biridir. Polonya’da hem Üniversite ücretleri hem de konaklama ve yaşam giderleri oldukça ekonomiktir. Lehçe-İngilizce dil kursu yıllık 2.000-3.500 Euro arasındadır. Lisans Programları 2.000-5.000 Euro; Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık 10.000-15.000 Euro’dur. Bir öğrencinin 1 aylık yaşam giderleri yaklaşık olarak 450-600 Euro arasında değişmektedir.

Polonya’da yaşam maliyetleri hakkında buradan bilgi edinebilirsiniz.

    Ücretsiz Detaylı Bilgi Alın