Toefl Sınavı Nedir ? Neden Önemlidir ?

Toefl Sınavı Nedir ? Neden Önemlidir ? Nasıl Hazırlanlı ?

TOEFL Sınavı (Test of English as a Foreign Language ), merkezi Amerika’da bulunan ETS (Educational Testing Service) adlı kuruluş tarafından geliştirilip düzenlenen sınavdır.

Ana dili İngilizce olmayanların Akademik İngilizce bilgisini ölçen Uluslararası bir İngilizce yeterlilik sınavıdır. Dünyada birçok kurum, İngilizce yeterlilik sonucu olarak TOEFL skorunu kabul etmektedir.

TOEFL SINAVINA KİMLER GİRER

 •  Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere Yurtdışında Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora eğitimi görmek isteyenler,
 • Türkiye’deki Üniversitelerde Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora eğitimi yapmak isteyenler,
 • Türkiye’de İngilizce eğitim veren üniversitelerde hazırlık sınıfını atlamak isteyenler,
 • Türkiye’deki bazı kurum ve kuruluşların personel alımlarında İngilizce dil seviyesini belgelemek isteyenler,
 • Burs ve sertifika adayları
 • Vize başvurusu yapan öğrenciler ve işciler

TOEFL’a NASIL BAŞVURULUR

Toefl başvurusunu birkaç yöntemle yapabilirsiniz. Resmi sitesi üzerinden bir hesap oluşturarak online kayıt yaptırabilir, telefonla, e-posta ile veya şahsen gidip belirlenen yerlerde başvurunuzu yapabilirsiniz. Fakat en kolayı  www.ets.org/toefl sitesinden “online” kayıt olmaktır. TOEFL’ın web sitesinden “Registration Online” kısmına tıklayınız. Burada öncelikle kullanıcı adı ve şifre belirleyerek profil oluşturmanız gerekmektedir. Daha sonra girmek istediğiniz sınav merkezini seçip kredi kartı bilgileri girilerek kayıt işleminizi yapabilirsiniz.

Toefl Tips

 

Toefl Sınavı Hangi Tarihlerde Yapılmaktadır ?

Toefl sınavları bulunduğunuz şehirlere farklı tarihlerde yapılabilir. Sınav yeri ve tarihlerini görebilmek için buraya tıklayarak güncel 2 aylık verilere ulaşabilirsiniz.

TOEFL  SINAV İÇERİĞİ

Sınava girmeden önce bir Q klavyede yazma alıştırması yapmanızı öneririz. Çünkü sınavda standart İngilizce dili (Q klavye) bilgisayar klavyesi kullanılır.

Girdiğiniz TOEFL Sınavı sonucunuzu sınavdan 2 hafta sonra www.ets.org/toefl sitesinden profilinize girerek “view scores” linkine tıklayarak görebilirsiniz.  Sonuç belgeniz ise 4 hafta sonra adresinizde postalanacaktır.

TOEFL puanınız sınav tarihinizden itibaren 2 yıl süreyle geçerlidir. Bir çok okul güncel sınav sonucunuzu görmek isteyebilir. Bu nedenle elinizde güncel Toefl sonucunuz yoksa tekrar sınava girmeniz gerekebilir.

Danışmanlarımızdan konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Sınav Aşamaları

Sınav toplam 4 bölümden oluşmaktadır. Bunlar; Listenin, Strucute, Reading ve Writing.

 • Listening: İngilizce anlama seviyenizi tesbit amaçlı bölümdür.
 • Structure: İngilizce seviyenizi kurallara uygun kullanıp kullanmadığınız test edilir.
 • Reading: Okuma ve anlama seviyenizin ölçüldüğü bölümdür.
 • Writing: Yazma seviyenizin belirlendiği, size verilen konu başlığı hakkında kompozisyon yazmanızı istedikleri bölümdür.

Toefl Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyım ?

Toefl Sınavı Nedir ? Neden Önemlidir ? Nasıl Hazırlanlı ?

Sınavdan alacağınız puanı yükseltmek için en önemli kısım doğru ekip ile Toefl sınavına hazırlanmanızdır. Mümkün oldukça İngilizce ye maruz kalabilmeniz için yurtdışında TOEFL hazırlık programına kayıt olmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede daha kısa sürede daha hızlı puanınızı yükseltme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Yurtdışında bulunan dil okulları ve kampanyalar hakkında bilgi almak için buradan bize ulaşabilirsiniz.

  Ücretsiz Detaylı Bilgi Alın