TOEFL Sınavı Nedir ?

TOEFL Sınavı (Test of English as a Foreign Language ), merkezi Amerika’da bulunan ETS (Educational Testing Service) adlı kuruluş tarafından geliştirilip düzenlenen sınavdı.

Ana dili İngilizce olmayanların Akademik İngilizce bilgisini ölçen Uluslararası bir İngilizce yeterlilik sınavıdır. Dünyada birçok kurum, İngilizce yeterlilik sonucu olarak TOEFL skorunu kabul etmektedir.

TOEFL SINAVINA KİMLER GİRER

  •  Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere Yurtdışında Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora eğitimi görmek isteyenler,
  • Türkiye’deki Üniversitelerde Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora eğitimi yapmak isteyenler,
  • Türkiye’de İngilizce eğitim veren üniversitelerde hazırlık sınıfını atlamak isteyenler,
  • Türkiye’deki bazı kurum ve kuruluşların personel alımlarında İngilizce dil seviyesini belgelemek isteyenler,
  • Burs ve sertifika adayları
  • Vize başvurusu yapan öğrenciler ve işciler

TOEFL’a NASIL BAŞVURULUR

Toefl başvurusunu birkaç yöntemle yapabilirsiniz. Resmi sitesi üzerinden bir hesap oluşturarak online kayıt yaptırabilir, telefonla, e-posta ile veya şahsen gidip belirlenen yerlerde başvurunuzu yapabilirsiniz. Fakat en kolayı  www.ets.org/toefl sitesinden “online” kayıt olmaktır. TOEFL’ın web sitesinden “Registration Online” kısmına tıklayınız. Burada öncelikle kullanıcı adı ve şifre belirleyerek profil oluşturmanız gerekmektedir. Daha sonra girmek istediğiniz sınav merkezini seçip kredi kartı bilgileri girilerek kayıt işleminizi yapabilirsiniz.

TOEFL  SINAV İÇERİĞİ

Toefl  Sınavı İngilizce olarak yapılır ve internet üzerinden yürütülür. Toefl sınavı okuma, dinleme, konuşma ve yazma olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır. Her bir bölüm 30 puan üzerinden olmak üzere toplam 120 puan üzerinden değerlendirilir. Her bölüm için farklı sınav süreleri vardır. Bu süre dolduğunda sistem bir sonraki bölüme otomatik olarak geçmektedir. Bir bölümü erken bitirdiğinizde bir sonraki bölüme geçebilirsiniz. Fakat bitirdiğiniz bölüme geri dönemezsiniz. Sadece Okuma bölümünde 3 okuma parçası vardır. Bir Okuma parçası içindeki sorulara geri dönülebilir. Ama bir okuma parçasını bitirip bir sonrakine geçtiğinizde bir önceki okuma parçasına geri dönemezsiniz.Dinleme bölümünden sonra sistem otomatik olarak 10 dakika ara verir, bu ara zorunludur.

Sınavda standart İngilizce dili (Q klavye) bilgisayar klavyesi kullanılır. Sınava girmeden önce bir Q klavyede yazma alıştırması yapmanızı öneririz.

Girdiğiniz TOEFL Sınavı sonucunuzu sınavdan 2 hafta sonra www.ets.org/toefl sitesinden profilinize girerek “view scores” linkine tıklayarak görebilirsiniz.  Sonuç belgeniz ise 4 hafta sonra adresinizde olacaktır.

TOEFL puanınız sınav tarihinizden itibaren 2 yıl süreyle geçerlidir.

    Ücretsiz Detaylı Bilgi Alın