Ucuz Ülkeler Hangileri ?

Birçok öğrencinin hayalidir Yurtdışında Eğitim. Ülkemizde ailelerin %90’a yakını çocuklarının daha iyi bir geleceğe sahip olması için Yurtdışında Eğitimi düşünürken % 65’i Yurtdışında ki Üniversitelerin çok pahalı olduğunu düşünmektedir. Aşağıda, öğrenciler için ucuz ülkeler kategorisinde ki ilk yazımızı sizinle paylaşacağım.

ALMANYA

YÖK tarafından onaylı, dünya sıralamasında ilk 500’de olan köklü Alman Devlet Üniversitelerinde yüksek standartlarda eğitim alabilir, Uluslararası diploma ve kariyere sahip olabilirsiniz. Almanya’da ki Üniversitelerde ücretsiz veya yıllık en fazla 1,600 Euro harçla Üniversite Eğitimi alabilirsiniz. Almanya’da Avrupa Birliği’nin en çok konuşulan dili olan Almancayı ve İngilizceyi Akademik seviyede öğrenebilirsiniz. Almanya’da eğitim alan Üniversite öğrencileri aynı zamanda çalışma iznine de sahip olurlar. Almanya’da konaklama ve diğer yaşam giderleri ise aylık 650-800 Euro’dur. Uluslararası öğrenciler mezun olduktan sonra Almanya’da iş bulmak için 18 Aya kadar kalma hakkında sahiptir.

Üniversite harçlarının nerdeyse ücretsiz olması Ucuz Ülkeler arasında her zaman popülerliğini korumaktadır.

Vize işlemleri için buradan bilgi alabilirsiniz.

Almanya hakkında daha detaylı bilgi isterseniz bu yazımıza göz atmanızı rica ederiz.

POLONYA

Polonya’nın başkenti Varşova, üst üste 2 yıl Avrupa’da öğrenciler için en uygun maliyetli şehir seçilmiştir. Eğitim maliyetleri Ülkemizde ki Özel Üniversitelere göre daha uygundur. Mühendislik dalları, Sosyal Bilimler, Ekonomi, Uluslararası İlişkiler gibi bölümlerde yıllık 3.000-6.000 Euro arasında Üniversite ücretleri mevcuttur. Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık bölümlerinde ise yıllık fiyatlar 8.000-12.000 Euro arasında değişmektedir. Polonya’da yaşam için bir öğrencinin konaklama, beslenme, ulaşım da dahil aylık toplam gideri 450-500 Euro arasında değişmektedir. Eğer Polonya dili eğitimi alıyorsanız (Lehçe) ve yerel öğrencilerin girdiği giriş sınavından geçerseniz, Polonya’da ki devlet Üniversitelerinde bedava eğitim alabilirsiniz. Liseden mezun olmuş bir öğrenci, Üniversite sınavından yeterli puanı almış olsun veya olmasın, her yıl Dünya sıralamasında en iyi 500 Üniversite içinde yer alan Polonya Üniversitelerinde dilediği bölümde okuyabilir.

Üniversite harçlarının uygun olması ile Ucuz Ülkeler seçeneklerimiz içinde ön plan çıkmaya devam etmektedir.

Vize işlemleri için buradan bilgi alabilirsiniz.

Polonyada Üniversite eğitimi hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

MALEZYA

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur, doğal güzellikleri, modern mimarisi, gelişen ekonomisi, son yıllarda dikkat çeken kaliteli eğitim veren Üniversiteleri ile Uluslararası öğrenciler için az parayla lüks hayat sunan Asya’nın en dikkat çeken Ülkelerindendir. Kuala Lumpur’da ortalama Üniversite harçları yıllık 3.900$, ortalama yaşam giderleri de aylık 600-800$ arasında değişmektedir.  Ana kampüstekiyle aynı dersi çok daha uygun fiyata alabileceğiniz İngiltere’nin Nottingham Üniversitesi ve Avustralya’nın Monash Üniversitesi gibi Uluslararası şube kampüsleri de yer almaktadır.

Farklı kültürleri tanımak ve Üniversite harçları için fazla ödeme yapmak istemeyen öğrencilerin Ucuz Ülkeler kategorisinde sıralamasını yükseltmektedir.

MACARİSTAN

Öğrenciler için en uygun maliyetli şehirlerinden birisi de Macaristan’ın başkenti Budapeşte’dir. Avrupa’nın en güzel görünümlü şehirlerinden biri olan Budapeşte, yapılacak ve keşfedilecek birçok şey ile doludur. Macaristan Üniversitelerinde eğitim ücretleri okulların kalitesi ve tercih edilen bölüme göre değişmekle birlikte İngilizce hazırlık fiyatları 3.000-5.300 Euro, Mühendislik, İşletme, Psikoloji ve Müzik gibi bölümlerin fiyatları yıllık 3.200-8.400 Euro, Tıp, Diş Hekimliği gibi bölümlerin fiyatları ise yıllık 15.000-16.000$ arasında değişmektedir. Üniversitelerin aylık yurt ücretleri ise 120-500 Euro arasındadır. Macaristan’da dünya sıralamasında ilk 1000’e giren Üniversitelere başvuru için sadece lise diplomanız olması yeterlidir.

Gerek yaşam masrafları gerek Üniversite harçlarının uygun olması Macaristanı Ucuz Ülkeler arasında saymamıza sebeb olmaktadır.

UKRAYNA

Ukrayna’nın başkenti Kiev, Doğu Avrupa’nın önemli bir sanayi, eğitim, bilim ve kültür merkezidir. Avrupa’nın diğer büyük şehirlerine oranla daha düşük yaşam maliyetlerine sahiptir. Bölüm ücretleri Üniversitelere göre değişmekle birlikte yıllık 1.500-3.000$ arasında değişmektedir. Ukrayna’da eğitim alan öğrenciler beslenme, ulaşım, temel ve sosyal giderleri için aylık ortalama 350$ civarında harcamaları olur. Tabi ki bu limit öğrencinin harcamalarına göre değişmektedir.

Son yılların gözde Üniversiteleri sayesinde Ucuz Ülkeler içinde nerdeyse en uygun olanı diyebiliriz.