YÖK Denkliği

YÖK Denkliği Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Yurtdışında eğitim veren ilk 1000 e girmiş üniversitelerde okumak isteyen öğrencilerden LYS ve YGS ye girme şartı olmadan YÖK DENKLİĞİ verilmektedir.

Yurtdışında eğitim almak isteyen Türk öğrencilerin ilgisi her geçen gün artmaktadır. Talep bu denli fazla olunca Yüksek Öğretim Kurumu’nun YÖK Denkliği; özellikle lisans hakkında ki düzenlemeleri öğrencilerimiz için büyük önem taşımaktadır.

Yurtdışından alınan diplomaların Türkiye’de tanınıp tanınmadığının önemli bir göstergesi olan Yök denkliği, özellikle mesleğini Türkiye’de icra etmek isteyen öğrenciler açısından önem arz etmektedir. Bundan dolayı YÖK Denkliği kriterlerine dikkat etmek ve seçimi buna göre yapmak gereklidir.

İlk 1000 de olan Üniversitelere LYS ve YGS şartı aranmamaktadır.

YÖK orta öğrenimi Türkiye’de tamamlayıp; CWTS Leiden Ranking, Academic Ranking of World Universities (Shangai) ve University Ranking by Academic Performance (URAP) tarafından dünya sıralamasında ilk 1000 de olan Üniversitelere kayıt yaptıran öğrencilerde LYS ve YGS şartı aranmayacağını açıkladı.

İlk 1000 de olmayan üniversiteler de eğitim almak isteyen öğrenciler için aşağıda ki şartlar geçerlidir.

  • ÖSYM tarafından yapılan LYS ve YGS sınavlarına girmeleri;
  • TIP alanında ilk 40.000, Hukuk alanında ilk 150.000, Mimarlık alanında ilk 200.000 ve Mühendislik alanında ilk 240.000 içinde yer almaları;
  • ÖSYM Kılavuzunda yer alan diğer alanlarda en az Türkiye’deki ilgili programlara yerleşen son öğrencinin almış olduğu puanı almaları;
  • ÖSYM kılavuzunda yer almayan diğer alanlarda eğitim almak isteyenlerin ön lisans programları için en az 150 puan almaları, lisans programları için en az 180 puan almaları;
  • Özel yetenek sınavı gerektiren programlar için en az 150 puan alaları;

Gerekmektedir…

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler için en önemli kriterlerin başında gelen YÖK Denkliği A Plus Yurtdışı Eğitim ofislerinin de en önemli maddelerinden biridir. Bundan dolayı Yök Denkliği olmayan üniversiteler ile çalışmama prensibini yıllardır koruyoruz. Öğrencilerimize de Yök Denkliği olan eğitim kurumlarını tercih etmelerini öneriyoruz.

Denkliği olan Üniversitelerin listesi ve kabul şartları için her zaman A Plus Yurtdışı Eğitim ofislerine ulaşabilirsiniz. Uzman kadrosu ile her zaman doğru seçim yapmanız için sizin yanınızdayız.

    Ücretsiz Detaylı Bilgi Alın