Community College 2+2 – Amerika Üniversite Eğitiminin Doğru Yolu

Community College Nedir ?

 

Amerika Community CollegeAmerika’da Lisans Eğitimi almak için izleyebileceğiniz 2 farklı alternatifden en iyisinin Community College olduğunu biliyor musunuz ? Eğer isterseniz Amerika’da ki 4 yıllık Üniversitelere direkt olarak başvurabilirsiniz ya da  “Associate’s Degree” veren Community College lara başvurup sonrasında  Üniversitelere geçişinizi kolaylaştırabilirsiniz. Amerikalı Lisans öğrencilerinin %40’ından fazlası bu okulları tercih etmektedir. 2+2 sisteminin tercih edilmesinde ki başlıca sebepleri sizlere aktarmaya çalışacağız.

Amerika’da Community College Fiyatları ?

Öğrencilerin Community College’leri tercih etmelerinin en önemli sebeplerinden birisi tabi ki ücretleridir. Amerika’da ki  Üniversitelerle karşılaştırıldığı zaman Community College’ler çok daha ekonomiktir. Community College’lerde eğitim ücretleri yıllık 9.000 – 15.000 USD arasında değişirken, Üniversitelerin eğitim ücretleri yıllık 15.000 USD dan başlamaktadır. Bunula birlikte özel Üniversitelerin yıllık fiyatları ise 30.000-45.000 USD arasında değişiklik gösterir. Böylece ilk 2 yılınızı Community College da okuyarak daha az maliyette eğitim alarak tasarruf etmiş olursunuz.

Community College’lerden mezun olan öğrenciler, Amerika’daki  Üniversitelerin çoğuna direkt olarak kabul edilebilir ve eğitimlerine 3.sınıftan başlayarak devam edebilirler. Bu sayede Eğitimlerini bitirdiklerinde hem CC’den aldıkları diplomaya hem de bitirmiş oldukları Üniversitenin diplomasına sahip olarak 2 diplomaya birden sahip olmuş olurlar.

Amerika’da ki Üniversitelere kayıt olabilmeniz için sizden bazı belgeleri görmek isterler. Bunların başında TOEFL skorunuz, SAT skorunuz ve LYS’ye girmiş olduğunuzu gösteren belgeler. Community College’lere sadece Lise diplomanızla kayıt yaptırabilirsiniz. Eğer yabancı diliniz yoksa CC’lerin kendi bünyesinde hazırlık sınıfları bulunmaktadır ve dil eğitiminizi burada alıp Akademik seviyeye getirdikten sonra Lisans Eğitiminize başlayabilirsiniz. (Her okulun kayıt şartlarının okuldan okula değişeceğini gözardı etmemek gerekir).

Community College da eğitim almak, kendinizi bir Üniversite’de okumaya hazır hissetmiyorsanız da iyi bir seçenek olabilir. Bununla birlikte Community College da geçirilecek 2 yıl, en önemlisi yabancı bir öğrencinin İngilizce dil becerilerini geliştirmesine ve bununla birlikte Amerikan eğitim sistemine ve kültürüne alışmasına yardımcı olur. Community College da alacağınız eğitim süresince; eğitim almak istediğiniz  Üniversitenin ve okuduğunuz bölümün sizin için uygun olup olmadığına karar verme şansınız olacaktır. Eğer isterseniz zaman kaybı yaşamadan rahatlıkla bölümünüzü değiştirme fırsatınız olacaktır.

Community College’lerin çoğu öğrenciler için çok rahattır. Tam zamanlı ya da yarı zamanlı gidebilirsiniz. Eğitim alırken çalışabilir, böylece cep harçlığınızı kendiniz karşılayabilirsiniz. Amerika’da hemen hemen bütün şehirlere yakın Community College bulma şansınız bulunmaktadır.

Community College lar bünyesinde çok çeşitli dersler alırsanız, tek bir yerde birden fazla seçeneği inceleme şansını bulabilirsiniz. Çoğu CC’ler yeteneklerinizi, ilgi alanlarınızı ve eğitim seçeneklerinizi değerlendirmenizde yardımcı olacak danışmanlık hizmetini size sunarlar.

Hayatında üstün başarılara imza atmış birçok ünlü isim bu okullarda eğitim almış kişilerdir.

Amerika Community College da eğitim almış kişiler;

 • Gwendolyn Brooks, Pulitzer Ödülü Sahibi Şair
 • Eileen Collins, Eski Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) Astronotu
 • Joyce Luther Kennard, California Yüksek Mahkemesi Yargıcı
 • Jeanne Kirkpatrick, Eski Birleşmiş Milletler Elçisi
 • Nolan Ryan, Emekli 1.Lig Beyzbol Profesyonel Sporcusu
 • Jim Lehrer, Haber Sunucusu
 • Robert Moses, Koreograf ve Dans Şirketi Kurucusu
 • Sam Shepard, Pulitzer Ödülü Sahibi Oyun Yazarı
 • James Sinegal, Costco’nun Kurucun Ortağı ve Şef Yönetici
 • Maxwell Taylor, Joint Chiefs Of Staff’ın Eski Yönetim Kurulu Üyesi

ABD de ki Community College ların sıralamasını merak ediyorsanız burayı kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Başvuru Aşamaları

Amerika’da hemen hemen her bölgede Community College bulabilir ve eğitim alabilirsiniz. Amacınıza uygun okul ve bölge seçimi ilerleyen dönem içinde hedeflerinize ulaşmak için çok önemlidir. En önemlisi bütçenize uygun ve ihtiyacınız varsa iş bulabileceğiniz bununla birlikte  konaklama maliyetlerinizi düşürebilecek bölgelerde eğitime başlamak sizler için avantajlı olacaktır.

Amerika Community College lar belirli dönemlerde indirimli fiyatlar sunmaktadır. Güncel promosyonlar ile ilgili olarak A Plus Yurtdışı Eğitim Danışmanlarına ulaşabilirsiniz.

Bölge ve Okul seçimini tamamladıktan sonra kayıt işlemlerine başlamanız için gerekli adımlar:

 • Pasaportunuzun fotoğraflı yüzünün taraması,
 • Okul başvuru formunun doldurulması,
 • Eğitim ve yaşam giderlerini karşılayabilecek bakiyeye sahip İngilizce Banka Yazısı temini,
 • Okul başvuru ücretinin ödenmesi,
 • I20 transfer ücretinin ödenmesi,
 • Konaklama seçimi ve rezervasyonlarının yapılması,
 • Banka transfer ücretlerinin ödenmesi.

Gerekli ödemeler ve evrakların hazırlanması konusunda eğitim danışmanlarımız size yardımcı olacaktır.

Okul kayıt işlemleriniz sonrasında size özel I20 formunuz hazırlanıp ıslak imzalı olarak size posta ile gönderilecektir.

I20 içinde yer alan bilgler ile I-901 SEVIS fee ödemenizin yapılması gerekli.

SEVIS hakkında detaylı bilgi için burayı kontrol edebilirsiniz. Güncel SEVIS  tutarını danışmanınızdan öğrenebilirsiniz.

Vize formunu eksiksiz olarak doldurmak için eğitim danışmanızdan destek almalısınız.

Vize formunuzu burada doldurmaya başladıktan sonra vize randevunuzu buradan online olarak alabilirsiniz.

DS-160 formu ve vize randevu formunuzun çıktısını yanınıza almayı unutmayın.

Vize görüşmenizde size sorulacak soru ve nasıl cevap vermeniz gerektiği hakkında danışmanınızdan detaylı bilgi alıp hazırlanmanız gerekli.

Vize görüşmenizin olumlu sonuçlanması sonrasında pasaport ve vizeniz elinize geçtikten sonra uygun uçak bileti araştırmaya başlayabilirsiniz.

Mümkün oldukça ilk gidişinizde direk uçuşları tercih etmenizi tavsiye ederiz. Uzun bir yolculuk olacağı için aktarmalarda vakit kaybetmenizi istemiyoruz 🙂

Hava limanına giderken yanınızda bulunması gerekenler.

 • Pasaport
 • Orjinal I20
 • Okul kayıt formu
 • Konaklama detaylarının yazılı olduğu  form

Valizinizi hazırlarken ihtiyacınız olanları koymanız önemlidir. Ekstra eşya size ek bagaj ihtiyacı doğurup fazla ücret ödemenize sebep olabilir.

Yabancı Öğrenci Populasyonu

 • Çin
 • Hindistan
 • GüneyKore
 • Suudi Arabistan
 • Kanada

En Çok Tercih Edilen Bölgeler

 • Boston
 • New York
 • Los Angles
 • San Francisco
 • Chicago

En Çok Tercih Edilen Programlar

 • Mühendislik
 • İşletme
 • Bilgisayar Bilimleri
 • Görsel ve Uygulamalı Sanatlar
 • Diğer

Amerikada ki En İyi 10 Community College

Amerikada ki En Hesaplı 10 Community College ve Ücretleri

#1 SUNY Fulton-Montgomery Community College
$13,000 USD

#2 Valencia College – East Campus
$9,383 USD

#3 Chemeketa Community College – Brooks
$11,400 USD

#4 Santa Monica College
$11,250 USD

#5 Piedmont Virginia Community College
$10,052 USD

#6 Northeast Wisconsin Technical College – Sturgeon Bay
$7,514.00 USD

#7 San Mateo Colleges – Skyline College
$7,950 USD

#8 San Mateo Colleges – College of San Mateo
$8,610 USD

#9 Seattle Central College
$9,354 USD

#10 Tacoma Community College
$9,690 USD

Amerika’da Üniversite Eğitimi sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayınız.

KAMPANYALAR

Almanya’da Üniversite Eğitimi

Türkiye’de liseden mezun olan öğrenciler için Almanya’da üniversite eğitimi alma fikri giderek daha cazip hale geliyor. Almanya, dünya çapında tanınan üniversiteleri, yüksek kaliteli eğitimi ve geniş kariyer olanaklarıyla öne çıkıyor. Doğal olarak sizlere bu makalede, Türkiye’den mezun olan öğrenciler için Almanya’da üniversite eğitimi almanın faydaları, şartları ve yaşam maliyetleri hakkında detaylı bir açıklama sunmaya çalışacağız.

AMERİKA’DA YÜKSEK LİSANS İÇİN NELER GEREKLİ

Amerika’da ki Üniversiteler Yüksek Lisans başvurularınızı değerlendirirken tek bir nedene bakmazlar. Birden fazla kriteri göz önünde bulundururlar. Aşağıda bu kriterleri sizlerle paylaşacağım; 1-İngilizce Yeterlilik : Akademik seviyede İngilizce bilmeniz Üniversiteler için çok önemlidir. Aksi takdirde verimli bir dönem geçirmeniz beklenemez. İngilizce dil seviyenizi  Uluslararası geçerliliği olan TOEFL yada IELTS gibi İngilizce yeterliliği olan sınav sonucunuzla […]

ALMANYA VİZE SÜRECİ

Almanya, Türkiye’den çok fazla vize başvurusu yapılan ülkelerden birisidir. Her yıl bir çok Türk vatandaşı Almanya’da eğitim, çalışma ve yerleşme için vize başvurusu yapmaktadır. Bundan dolayı Almanya’ya gerçekleştirilen vize başvuruları çok dikkatli bir şekilde incelenmekte ve belirtilen şartların sağlanması gerekmektedir. Almanya vize başvurusu yapmak isteyen Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkeye giriş yapabilmeleri […]

ALMANYA’DA EĞİTİM SİSTEMİ

Almanya dünyanın en gelişmiş Bilim, Teknoloji, Ticaret ve Sanayi merkezlerinden birisidir. Ayrıca dünya sıralamasında ilk 500’de yaklaşık 46 Üniversitesi ile dünya standartlarının üzerinde eğitim imkanlarını neredeyse ücretsiz olarak sunmaktadır. Almanya özellikle son 6 yıldır Alman eğitim sisteminin zorluğunu ve disiplinini göğüslemeye aday, başarıya odaklanmış ve asla vazgeçmeyecek nitelikli bireylere, yetişmiş genç beyin gücüne; sağlam bir […]

  Ücretsiz Detaylı Bilgi Alın