Community College 2+2 – Amerika Üniversite Eğitiminin Doğru Yolu

Community College Nedir ?

Amerika’da Lisans Eğitimi almak için izleyebileceğiniz 2 farklı yol vardır. Eğer isterseniz Amerika’da ki 4 yıllık Üniversitelere direkt olarak başvurabilirsiniz ya da 2 yıllık “Associate’s Degree” veren Community College lara başvurup sonrasında 4 yıllık Üniversitelere geçişinizi kolaylaştırabilirsiniz. Amerikalı Lisans öğrencilerinin %40’ından fazlası bu okulları tercih etmektedir. 2+2 sisteminin tercih edilmesinde ki başlıca sebepleri sizlere aktarmaya çalışacağız.

Community College Fiyatları ?

Öğrencilerin Community College’leri tercih etmelerinin en önemli sebeplerinden birisi tabi ki ücretleridir. Amerika’da ki 4 yıllık Üniversitelerle karşılaştırıldığı zaman Community College’ler çok daha ekonomiktir. Community College’lerde eğitim ücretleri yıllık 9.000 – 15.000 USD arasında değişirken, 4 yıllık Devlet Üniversitelerin eğitim ücretleri yıllık 15.000 USD dan başlamaktadır. Özel Üniversitelerin yıllık fiyatları ise 30.000-45.000 USD arasında değişiklik gösterir. Böylece ilk 2 yılınızı Community College da okuyarak daha az maliyette eğitim alarak tasarruf etmiş olursunuz.

2 yıllık Community College’lerden mezun olan öğrenciler, Amerika’daki 4 yıllık Üniversitelerin çoğuna direkt olarak kabul edilebilir ve eğitimlerine 3.sınıftan başlayarak devam edebilirler. Böylece Eğitimlerini bitirdiklerinde hem CC’den aldıkları diplomaya hem de bitirmiş oldukları Üniversitenin diplomasına sahip olarak 2 diplomaya birden sahip olmuş olurlar.

Amerika’da ki Üniversitelere kayıt olabilmeniz için sizden bazı belgeleri görmek isterler. Bunların başında TOEFL skorunuz, SAT skorunuz ve LYS’ye girmiş olduğunuzu gösteren belgeler… Community College’lere sadece Lise diplomanızla kayıt yaptırabilirsiniz. Eğer yabancı diliniz yoksa CC’lerin kendi bünyesinde hazırlık sınıfları bulunmaktadır ve dil eğitiminizi burada alıp Akademik seviyeye getirdikten sonra Lisans Eğitiminize başlayabilirsiniz. (Her okulun kayıt şartlarının okuldan okula değişeceğini gözardı etmemek gerekir).

Community College, kendinizi bir Üniversite’de okumaya hazır hissetmiyorsanız da iyi bir seçenek olabilir. CC’de geçirilecek 2 yıl, yabancı bir öğrencinin İngilizce dil becerilerini geliştirmesine ve Amerikan eğitim sistemine ve kültürüne alışmasına yardımcı olur. Burada okuyacağınız 2 yıllık süreçte Üniversitenin ve okuduğunuz bölümün sizin için uygun olup olmadığını deneme şansınız olacaktır. Eğer isterseniz zaman kaybı yaşamadan rahatlıkla bölümünüzü değiştirme fırsatınız olacaktır.

Community College’lerin çoğu öğrenciler için çok rahattır. Tam zamanlı ya da yarı zamanlı gidebilirsiniz. Eğitim alırken çalışabilir, böylece cep harçlığınızı kendiniz karşılayabilirsiniz. Amerika’da hemen hemen bütün şehirlere yakın CC bulma şansınız bulunmaktadır.

CC’lerde çok çeşitli dersler alırsanız, tek bir yerde birden fazla seçeneği inceleme şansını bulabilirsiniz. Çoğu CC’ler yeteneklerinizi, ilgi alanlarınızı ve eğitim seçeneklerinizi değerlendirmenizde yardımcı olacak danışmanlık hizmetini size sunarlar.

Hayatında üstün başarılara imza atmış birçok ünlü isim bu okullarda eğitim almış kişilerdir.

Community College da eğitim almış kişiler;

 • Gwendolyn Brooks, Pulitzer Ödülü Sahibi Şair
 • Eileen Collins, Eski Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) Astronotu
 • Joyce Luther Kennard, California Yüksek Mahkemesi Yargıcı
 • Jeanne Kirkpatrick, Eski Birleşmiş Milletler Elçisi
 • Nolan Ryan, Emekli 1.Lig Beyzbol Profesyonel Sporcusu
 • Jim Lehrer, Haber Sunucusu
 • Robert Moses, Koreograf ve Dans Şirketi Kurucusu
 • Sam Shepard, Pulitzer Ödülü Sahibi Oyun Yazarı
 • James Sinegal, Costco’nun Kurucun Ortağı ve Şef Yönetici
 • Maxwell Taylor, Joint Chiefs Of Staff’ın Eski Yönetim Kurulu Üyesi

ABD de ki CC ların sıralamasını merak ediyorsanız burayı kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

  Ücretsiz Detaylı Bilgi Alın